НАШЕ МІСТО: ДЕКОМУНІЗУВАЛИСЯ

14 апреля 2016 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | 3 коммент. | №15(1046)

НА СТОРІНКАХ НАШОЇ ГАЗЕТИ МИ НЕОДНОРАЗОВО ДРУКУВАЛИ ДУМКУ ОХТИРЧАН СТОСОВНО ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ ДЕЯКИХ ВУЛИЦЬ ТА ПРОВУЛКІВ. ЛЮДИ ВСЕ НІЯК НЕ ХОЧУТЬ ЗВИКАТИ ДО НОВИХ НАЗВ ТОПОНІМІВ ТА БОЯТЬСЯ ФІНАНСОВИХ ВИТРАТ ПРИ ЗМІНІ ДОКУМЕНТІВ, ПРОПИСКИ ТОЩО.

Скаржаться, що громадське обговорення було проведене не належним чином і всі бажаючі не змогли долучитися до цих процесів. Нещодавно це питання знову обговорювалося в стінах місцевого «Білого дому».

Декому з охтирчан просто не сподобалася нова назва провулку Сливовий замість Потьомкіна.

“Плодове дерево слива чомусь асоціюється в українців зі шкідливою звичкою – алкоголізмом. Сливоріз – п’яниця, збиратися на сливу – йти на захід, де вживатимуть міцні напої, – проводить міні-урок з української побутової лексики мешканка провулку Сливовий Любов ПОСЬ.

– Ми написали заяву на ім’я міського голови, зібрали підписи проти перейменування, звернулися до юриста. Правознавець перевірив список осіб, які підпадають під закон про декомунізацію на сайті Українського інституту національної пам’яті і повідомив людям, що Григорія Потьомкіна в списку немає (від редакції: ми також переглянули перелік комуністичних прізвищ і знайшли Потьомкіна, щоправда не Григорія Олександровича, а Володимира Петровича – дипломата, учасника встановлення радянської влади, начальника політвідділів Південного та Західного фронтів (1919-1920), посла СРСР в Туреччині, Греції, Італії, Франції, 1-го заст упник а наркома ЗС СРСР (1937-1940), наркома просвіти РРФСР (1940-1946). То можливо було б доречніше вказати в назві провулку ім’я Григорія Потьомкіна).

6 квітня в залі засідань Охтирської міської ради відбулося засідання правової комісії, на яке були запрошені й мешканці поки що колишніх вулиць Московської, Халтуріна, Революції та провулку Потьомкіна. Обговорення резонансного для наших містян питання вийшло емоційним, проте конструктивним. Пізніше до засідання долучився й міський голова Ігор АЛЄКСЄЄВ. Присутні одразу звернулися до нього з питанням: «Які існували правові підстави для зміни назв вищезгаданих вулиць?» На що мер Ігор Алєксєєв відповів: «Відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки» була створена комісія з вивчення питань перейменування та повернення історичних назв площ, вулиць та провулків міста, до якої увійшли представники громадськості, історики, науковці. Ця комісія працювала майже рік. (від редакції: після цих слів дехто з присутніх вигукнув «Ганьба», маючи на увазі те, що комісія працювала майже рік, а охтирчани про це ні сном, ні духом не відали. А Сергій Бондаренко нагадав присутнім, що вони не на базарі, а на засіданні комісії, почав нарікати на галас та неможливість продовжувати роботу комісії). На зборах голів та членів квартальних комітетів я неодноразово звертався з проханням надавати пропозиції щодо перейменування, – продовжив свою відповідь очільник міста. – За результатами першого засідання комісії був сформований попередній перелік вулиць, які підлягають перейменуванню. Потім цей перелік був наданий для ознайомлення. На момент підписання мого розпорядження всі письмові пропозиції охтирчан були враховані. Ніяких директивних розпоряджень щодо перейменування тієї чи іншої вулиці я не давав. Мої повноваження, визначені законом про декомунізацію, закінчилися. Але це ще не значить, що ми зайшли в глухий кут. Вже довгий час діє Порядок присвоєння назв вулицям, будівлям, механізм виконання якого запустити зовсім не важко. Для цього потрібно мешканцям звернутися до міської ради із відповідною заявою”.

Потім присутні почали з’яс овувати, як вулиця Московська потрапила до списку вулиць з комуністичним присмаком. Провівши аналіз протоколів засідання комісії по перейменуванню депутат міськради Роман Масло проінформував, що Московська з’явилася в списку на третьому засіданні 12 грудня 2015 року. А Ігор Алєксєєв додав, що на черговому засіданні комісії по перейменуванні хтось з її членів запропонував долучити дану вулицю до процесу перейменування, бо вона носить назву столиці країни агресора. І на емоційному рівні на фоні посилення військових дій на Сході України було прийняте рішення позбавити вулицю Московську своєї назви.

«Охтирчани не могли й подумати, що Москву, яка заснована в 1272 році, якась комісія пов’яже з комунізмом, – дивується Роман МАСЛО. - У статтях 1-4 Закону про декомунізацію є чіткий перелік вимог до топонімів, які мають комуністичне забарвлення. Вулиця Московська, Потьомкіна ні під одне з цих визначень не підпадає. Тому розпорядження міського голови в частині перейменування вищезазначених вулиць є незаконним і потребує скасування. Якщо зміни до розпорядження мер не внесе, то будемо звертатися до суду. Більше того, механізм судового вирішення питання по поверненню провулку Сливовому стару назву, вже запущений».

Голова правової комісії Мирослав Нікулін озвучив можливий вихід з ситуації, що склалася: «Якщо є певні сумніви щодо правомірності зміни назви топоніма, то потрібно письмово звернутися до Інституту національної пам’яті, аби його працівники надали обґрунтований висновок. Мені здається, що порядок громадського обговорення був порушений. І за які вуха вулицю Потьомкіна притягнули до перейменування, а вулиці, названі на честь його друзів Нахімова та Суворова не чіпали (від редакції: на що мер Ігор Алєксєєв коротко і ясно пояснив: через броненосець «Потьомкін». А залом прокотилася хвиля сміху та здивування).

Посилаючись на часові обмеження через проведення одинадцятої позачергової сесії сьомого скликання, засідання правової комісії швиденько завершили, вирішивши надати міському голові рекомендації щодо внесення змін до розпорядження №24-р. від 27 січня шляхом виключення вулиць Московської та провулку Потьомкіна, а щодо вулиць Халтуріна та Революції провести громадське обговорення належним чином.

Мешканці вулиць Московської, Халтуріна та Потьомкіна прийшли до міськради заявити про
своє незадоволення процесом перейменування

 Комментарии (3)

 

 1. ул. Потемкина пишет:

  А вы спросите у людей которые по несколько раз приходили на приём к меру а он отсылал их подальше. Задом он повернулся к избирателям.

 2. Богдана пишет:

  Посмотрим, каким местом мэр повернется к людям в этом вопросе.

 3. ул. Потемкина пишет:

  Да чхать мер хотел на народ. Депутаты не проголосовали за переименование улиц и Алексеев своим “волевым” решением поставил подпись.
  Жители требуют исправить ошибку мера и вернуть им старые названия улиц.

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: