КОНСУЛЬТАЦІЯ СУДИННОГО ХІРУРГА: ВРАЖЕННЯ НІГ ПРИ ДІАБЕТІ

23 мая 2016 | ЗДОРОВ'Я | Нет комментариев | №20(1051)

Про особливості перебігу і лікування діабетичної ангіопатії нижніх кінцівок у людей похилого віку розповідає Заслужений лікар України, судинний хірург, к.м.н., лікар вищої категорії Валерій Кисляков:


- При довготривалому перебігу діабету порушуються практично всі обмінні процеси в організмі, активізується імунні порушення, що ведуть до програмованої загибелі клітин, з’являються сприятливі умови для підвищення артеріального тиску та виникненню стресових реакцій, розвитку різноманітної патології практично всіх органів і систем. І в першу чергу це є наслідком діабетичної ангіопатії – чи не самої серйозної складовою цукрового діабету.

Діабетична ангіопатія – це генералізоване ураження кровоносних судин (головним чином капіллярів) при цукровому діабеті, з пошкодженням їх стінки. Найбільш частіше вражаються кровоносні судини сітківки ока (діабетична ангіоретинопатія) і глобулярні кровоносні капіляри нирок (діабетична ангіонефропатія), а також судини серця і артерії нижніх кінцівок.

Люди похилого віку не завжди адекватно оцінюють свій стан, мають певні проблеми зі своєчасним зверненням до лікаря. До того ж, супутня патологія, яка має місце практично у всіх хворих цієї групи, робить плин діабетичної ангіопатії більш агресивним, призводить до розвитку гнійно-септичних ускладнень частіше, ніж у молодих пацієнтів. Тому лікування «вікових» хворих потребує більш ретельного обстеження, поглибленого аналізу результатів із залученням ряду спеціалістів – невролога, кардіолога, геріатра, психіатра тощо. Важливим моментом є адекватна психологічна атмосфера, яка повинна бути створена в оточенні хворого.

Важливе значення в профілактиці розвитку гнійно-некротичних уражень ніжніх кінцівок у хворих на цукровий діабет має диспансерне спостереження.

При наявності клініки порушення периферичного кровообігу в ногах необхідно дотримуватися наступних профілактичних правил:
- зберігати тепло, носити теплі шкарпетки і інші теплі речі, оскільки холод викликає спазм кровоносних судин і знижує кровопостачання;
- не носити здавлюючі пояси, підв’язки, тугі панчохи та шкарпетки з гумками, які здавлюють кровоносні судини і погіршують кровообіг;
- не сидіти з схрещеними ногами . Таке положення є функціонально невигідним і може привести до перетискання артерій нижніх кінцівок з порушенням кровопостачання останніх;
- не використовувати тепла у вигляді гарячих грілок, пляшок з гарячою водою, гарячого піску тощо.

Що стосується безпосередньої профілактики гнійно-некротичних уражень нижніх кінцівок, то першочергового значення набуває своєчасне виявлення травм і запалень м’яких тканин стоп. Стопи необхідно щоденно ретельно оглядати, особливо міжпальцеві проміжки. При виявленні пошкоджень шкіри у вигляді тріщин, мозолів, припухлості або місцевого почервоніння необхідно зразу звернутися до лікаря. Якщо це зробити неможливо , то до лікарського огляду зону пошкодження слід обмити теплою водою з милом і накласти стерильну пов’язку з «м’яким» антисептиком ( фурацилін, хлоргексидин, діоксидин).

Недопустиме охолодження або перегрівання ніг, надягання вологих шкарпеток, панчіх, взуття. Якщо ноги мерзнуть, необхідно користуватися лише сухими вовняними або бавовняними шкарпетками, які повинні відповідати розмірам стоп і не бути штопаними або рваними. Взуття повинно бути з натуральної м’якої шкіри, яка легше приймає форму, відповідно до деформації стопи і підбирати його необхідно відносно розміру.

Не можна застосовувати хімічні речовини, пластирі та хімічно агресивні антисептики для видалення мозолів, а також зрізати їх лезом. Це можна робити лише поступово за допомогою пемзи або наждачного каменя, слідкуючі щоб під час маніпуляції не травмувати шкіру .

Необхідно пам’ятати, що навіть незначні пошкодження шкіри можуть привести до серйозних наслідків, тому при пошкодженнях шкірних покривів треба обов’язково звернутися до лікаря та не займатися самолікуванням.

Судинний хірург Валерій Кисляков прийматиме в «Лікувально-консультаційному центрі» 28 травня. На прийом можна записатися за адресою: м. Охтирка, площа Соборна, 2. Довідки за телефонами: (099)-16-14-388 або 6-16-88.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: