ПИТАННЯ ТИЖНЯ: СВЯТО ОПОВИТЕ МАГІЄЮ

6 июля 2016 | ДОЗВІЛЛЯ, МИ ЗАПИТАЛИ | Нет комментариев | №27(1058)

6 червня – найколоритніше та найдивовижніше літнє свято – Івана-Купала. А чи знають охтирчани щось цікаве про купальські обряди та повір’я та як його святкують?

Валентина Миргородська:

- Івана-Купала бажано відзначати в українському національному вбранні – вишиванці. Вінок краще сплести із живих польових квітів. Бажано, щоб у вінку перепліталися ромашки, волошки, маки, любисток, безсмертник, калина, ружа, барвінок та м’ята. Раніше дівчата прокидалися вдосвіта, рвали зілля, що набувало в цей день чарівних та цілющих властивостей, плели під спів вінки, здійснюючи обряди на зачакловування долі, а уже увечері пускали їх на воду, ворожачи на здійснення сердечних бажань. Вінки, сплетені на Купала, вішали на вікна, двері, ворота та господарчі будівлі. Вони  захищають господарів та їхнє обійстя від усього лихого, хвороб та нещасть. Раджу Вам не викидати купальський атрибут, а засушити, щоб потім використовувати зілля з нього в лікувальних цілях.

Фотограф Неллі Вишневська з донькою Єлизаветою:

- Знаю, що свято Івана-Купала припадає на день літнього сонцевороту. В цей час небесне світило перебуває в найвищій небесній точці, тому день виходить найдовшим, а ніч – найкоротша. Головними персонажами свята були Купало та Марена, які зазвичай обиралися серед молоді або ж виготовляли їх опудала. Щоб хоч якось зберегти купальські традиції для наступних поколінь, я  кожного року плету віночки з польових квітів, барвінку та м’яти. В цьому ж році моя донечка Єлизавета буде святкувати свою першу Купалу. Про колоритне вбрання ми потурбувалися завчасно і замовили вишиванку та обрядову пов’язку на волосся зі Львова. Минулого року запускали віночки зі свічками на річці – захоплююче видовище.

Наталія Литвин, в декретній відпустці:

- В минулому році насолоджувалися купальським дійством в парку поблизу «Кнєжі». Сподобалася концертна програма, порадувала можливість участі в майстер-класі з плетення вінків, було й традиційне багаття. Я намагаюся завжди стрибнути через вогонь, бо за повір ям саме в цей день багаття має магічну дію та очищає тіло і душу від злих чарів. Проте не забувайте, що не можна стрибати через Купальське вогнище будь із ким, а лише з судженим (судженою), бо коли юнак з дівчиною вдало перестрибнуть багаття – вони неодмінно одружаться і проживуть у злагоді все життя. Пригадую, що в минулому році кульмінацію свята – спалення Купайла, довелося чекати довго і діти вже почали вередувати. Чекаємо й цьогоріч видовищних заходів. Планую відвідати й тематичне свято на Положанці, бо друзі дуже рекомендували.

Абітурієнтки Оксана Карпенко та Ірина Сорокіна:

- Ми віримо в магію Купальської ночі. «Бажаючі йдуть до лісу в пошуках цвіту папороті, – розповідає Оксана Карпенко. -  Лише в Купальську ніч на папороті розквітає чарівна вогняна квітка щастя. Хто її зірве, той усе на світі знатиме, дістане без труднощів усі скарби, матиме чудодійну силу робити все тією рукою, яка зірвала Квітку щастя. Той щасливець чи щасливиця причарує найкращу половинку, матиме найбільший урожай та не боятиметься лихих сил. Купалу відзначатимемо разом десь на березі річки, бо в цей день, як ніколи, хочеться відчути єднання з природою. Обов язково запускатимемо віночки, бо хочеться знайти гарного судженого-ряженого».
«А я чула, що вінок – це символ щастя та одруження, – ділиться знаннями про купальські традиції Ірина Сорокіна. – Чий вінок хлопець дістане, того  дівчина повинна й поцілувати і мусить бути з ним у парі на це свято. А якщо ж вінок потоне відразу, то коханий розлюбив, і весілля з ним не відбудеться. Якщо ж до берега приб’є -  незаміжньою бути в цьому році. У кого вінок найдовше попливе – буде щасливою, а у кого свічка довше прогорить -  проживе довге – предовге життя».

Віталій Каряка, підприємець:

- Я мешкаю на Пологах. І ось уже протягом декількох десятиліть у нас відбувається цікаве своєю самобутністю та етнічністю купальське свято. Знаю, що у цей день споконвіку було прийнято ходити в лазню і перший раз в цьому році паритися свіжими березовими віниками. До іванівського віника, який  має магічну силу, можна додати квіти та листя папороті. А краще зробити його з дванадцяти трав, зібраних в купальську ніч. Ото ефект від походу до лазні буде, одразу років на десять омолодитися можна.

Тетяна Колодяжна з чоловіком Олегом та сином Данилом:

- Мені ще бабуся розповідала, що в Купальську ніч, яка є найкоротшою, не можна спати, оскільки в цей час оживає не лише природа, а й особливо активною стає всяка нечисть – відьми, перевертні, русалки, чаклуни, домовики, водяні та лісовики. Проте скупатися у відкритій воді потрібно обов’язково, бо в цей час вся нечиста сила виходить з річок і морів, тому людині нічого не загрожує. У цю ніч вода набуває цілющих властивостей, допомагає очистити тіло і душу від поганих помислів і зла. Тому Купалу планую провести на березі річки разом з сім єю та друзями. В цей день потрібно спозаранку вмиватися росою та ходити босоніж, бо існує легенда, що вона має цілющі властивості і дарує дівчатам молодість та здоров я.

Спілкувалася Олена Кириченко

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: