СЕЗОННІ ПРОБЛЕМИ: СПЕКА ПОВЕРТАЄТЬСЯ

29 июля 2016 | ЗДОРОВ'Я | Нет комментариев | №30(1061)

СПЕКА НЕ КРАЩИМ ЧИНОМ ПОЗНАЧИЛАСЯ НА САМОПОЧУТТІ ЛЮДЕЙ

Зараз позначка на стовпчику термометру трішки поповзла донизу, проте в найближчі десять днів повітря знову прогріватиметься до 19-20 градусів вночі та до 25-31 градусів вдень і має всі шанси перетворитися на задушливо – розпечену масу.

Синоптики нам обіцяють спекотний серпень. То як краще дійти до фінішної прямої літа, не зійшовши завчасно зі спекотної дистанції, ми з’ясовували в головного лікаря Охтирської станції екстреної швидкої медичної допомоги Тетяни Іллівни Марченко.

Як спека впливає на людський організм?

- Існує прямий зв’язок між спекою та серцево-судинними захворюваннями: у період спеки частіше стаються інфаркти, інсульти, відбувається загострення ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби. Це пов’язано з тим, що організм втрачає багато рідини та мінеральних солей – калію, магнію тощо, відбувається згущення крові, збільшується ризик утворення тромбів.

Спека може призвести до теплового та сонячного ударів. Тепловий удар – це загальний перегрів організму через розлад терморегуляції під впливом надлишку тепла. Сонячний удар – різновид теплового, це ураження центральної нервової системи внаслідок інтенсивної тривалої дії прямих сонячних променів на голову.

Перегріванню сприяють фізичні навантаження та інтенсивна робота, цупкий і теплий одяг, підвищена вологість повітря, недостатнє вживання рідини.

Які тривожні дзвіночки перегріву організму?

- Ознаками теплового удару є сонливість, позіхання, розлади мови та ходи, почервоніння обличчя, важке дихання. Якщо у цій стадії не надати хворому допомоги, він знепритомніє.

При сонячному ударі з’являється в’ялість, розбитість, головний біль та запаморочення, розлади зору, шум у вухах, нудота, блювота, почервоніння обличчя, висока температура тіла (+38-39 градусів), значне прискорення пульсу та дихання.

При зростанні температури тіла до 40-41°С пульс збільшується до 140-160 ударів за хвилину, зростає збудження, рухове занепокоєння, зменшується пітливість, що вказує на збій пристосувальних реакцій. У важких випадках теплового та сонячного удару шкіра обличчя й губ синіє, можливі затьмарення свідомості, аж до повної втрати, судоми різних груп м’язів, порушення дихання і кровообігу. Можуть бути галюцинації, марення. Шкіра суха, гаряча, язик теж сухий, пульс слабкий, аритмічний. Дихання стає поверхневим і нечастим.

Як правильно надати першу допомогу?

- Людину потрібно швидко перенести в прохолодне місце, покласти на спину, зняти чи розстебнути одяг. Змочити обличчя холодною водою або покласти змочений холодною водою рушник на голову, а також на підключичні, підколінні, пахвові ділянки, де зосереджено багато кровоносних судин. Дати понюхати нашатирний спирт. Якщо людина не знепритомніла, давати їй багато прохолодного пиття – міцного холодного чаю або води, можна підсоленої (1/2 чайної ложки солі на 0,5 л води). У важчих випадках негайно звернутися по медичну допомогу.

Ретельно оберігати від перегрівання необхідно також маленьких дітей, оскільки механізми терморегуляції у них недосконалі, тому спеку вони завжди переносять важче за дорослих. У малюків симптоми сонячного удару можуть нагадувати ознаки початку застуди чи іншого запального захворювання: малюк стає млявим або, навпаки, неспокійним, плаксивим, у нього піднімається температура тіла. Якщо вчасно не вжити заходів, дитина може втратити свідомість.

Чи багато викликів надійшло на 103 на минулому тижні?

- За минулий тиждень бригадами екстреної медичної допомоги виконано 267 викликів. Хворі зверталися з різними скаргами: травми – 12 випадків, гіпертонічних кризів – 62, ниркових кольок – 4, мозкових інсультів – 12, серцевих нападів – 97 (з них 2 інфаркти міокарду), викликів до хворих з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю – 12, ГРВІ- 20, 5 пацієнтів постраждали від теплового удару та загального перегрівання організму.

Олена Кириченко

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: