КАЛЕЙДОСКОП

21 сентября 2016 | НОВИНИ | Нет комментариев | №38 (1069)

ФІНАНСИ

СКІЛЬКИ УКРАЇНЦІ ВТРАТИЛИ У БАНКАХ-БАНКРУТАХ

Українці втратили понад 163 мільярди гривень на рахунках ліквідованих банків у 2014-2016 роках.

Про це повідлмила предидент Асоціації захисту банків Катерина Назимко. “Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виплатив постраждалим клієнтам банків вже понад 80 мільярдів гривень. Ще залишається понад 30 мільярдів боргу”, – розповіла Назимко. Президент асоціації також додала, що більшість цієї суми не буде компенсована людям, адже розмір їх внесків перевищує 200 тисяч гривень, гарантовані державою. За її словами, близько 1,5 мільйона клієнтів знищених банків були змушені отримувати свої депозити через систему компенсації вкладів. Найчастіше серед вкладників, суми депозитів яких перевищують гарантовані державою 200 тисяч гривень, опиняються люди, які зберігали свої заощадження в іноземній валюті. Через девальвацію гривні їхні вклади за 2 роки знецінилися в три рази, адже безготівковий курс просів з 8 до 25 гривень за долар.

СКІЛЬКИ ГРОШЕЙ ПОВИННО БУТИ НА ЧОРНИЙ ДЕНЬ?

Фінансисти підрахували, яким має бути мінімальний запас грошей – на чорний день.

Чимало українців намагаються потроху відкладати кошти, бо ніхто не знає, що з нами буде завтра. Можливо, доведеться лягти до лікарні, де послуги зовсім небезкоштовні, а, можливо, шукати нову роботу. То яким має бути мінімальний запас на чорний день?

Для того, щоб розрахувати, яку фінансову подушку треба мати, слiд дотримуватись правила десяти процентів. Відповідно до нього, від усього доходу, який отримуєте, треба відкладати 10%. Статистика стверджує: щоб на пенсії вийти на рівень споживання приблизно три чверті від допенсійного, то буде достатньо саме тих відкладених 10%. Але не у всіх це виходить – відкладати по стільки на чорний день…

Тому більш приземлені економісти стверджують, що людина без проблем може відкладати в середньому по 5% від своєї зарплати. Але робити це слід не в кінці місяця, а на початку. Отже, якщо ви починаєте заробляти перші гроші (навіть ще студентом), то, відкладаючи по 5%, за п’ять років сформуєте власну фінансову подушку. Обсяг фінподушки для людей віком до 30 років – це три місячні зарплати, для 40-річних – шість, для 50-річних – дев’ять зарплат.

ЧОЛОВІКАМ ПЛАТЯТЬ БІЛЬШЕ

Середня зарплата у чоловіків була на третину вища, ніж у жінок, за підсумками перших 6 місяців 2016 року, повідомляє Держстат щодо середньої зарплати жінок і чоловіків в Україні.

В цілому по країні середньомісячна зарплата у чоловіків за 6 місяців 2016-го склала 5597 грн., у той час як жінкам нарахували 4187 грн. Найбільш сильно гендерна нерівність у доходах спостерігалася у сфері мистецтва, спорту, розваг і відпочинку, де різниця між доходами статі складає більш ніж 2,2 рази. Середньомісячна зарплата у чоловіків – 7783 грн, а у жінок – 3435 грн. У поштовій сфері жінки заробляли на 38,85% менше від чоловіків. Середньомісячні зарплати тут зафіксовані на рівні 2387 грн. і 3904 грн. відповідно. Аналогічна ситуація спостерігалася у сфері фінансів і страховій діяльності. Різниця доходів тут становила 36,54% на користь чоловіків, або 13 075 і 8297 грн. відповідно. У промисловості зарплати чоловіків були на третину вищі від жіночих, і становили 6085 і 4546 грн. відповідно. Незначне перевищення доходів у жінок спостерігалося у транспортній галузі, де середньомісячна заробітна плата жінок становила 5265 проти 5254 грн. у чоловіків, а також у сфері роботи архівів, бібліотек, музеїв та інших закладів культури. Тут середній дохід у жінок був 3475 грн., а у чоловіків 3297 грн.

П’ЯТЬ ПРИРОДНИХ КАПІТАЛІВ

СКІЛЬКИ КОШТУЄ УКРАЇНА?

Науковці оцінили наші природні багатства й підрахували втрати через події на Сході й у Криму.

Таку роботу науковці з ДУ “Інститут економіки природокористування та сталого розвитку НАНУ” виконали вперше. Природними багатствами вважається водний, земельний, лісовий, мінерально-сировинний та екосистемний природні капітали. Не всі природні ресурси є багатством – тільки ті, що готові до безпосереднього використання у господарському обігу. От і порахували, що вартість природного багатства України становить 1,06 трильйона гривень. Водний капітал становить 6,4% від загальної вартості (67,9 мільярда гривень); земельний – 44,7% (473,9 мільярда гривень); лісовий – 7,9% (84,6 мільярда); мінеральний – 24,8% (263 мільярди гривень). Екосистемна складова природного багатства дорівнює 16,2% (170,6 мільярда гривень).

Аби наочно уявити грошову суму вартості природного багатства України, скажемо, що за 1,06 трильйона гривень на момент оцінки можна було придбати близько 4 тисяч тонн золота в ринкових цінах (1 тонна золота коштує приблизно 33 мільйони доларів), для перевезення якого знадобилося б близько 80 вантажних залізничних вагонів. Розрахунки робилися ще за курсу долара до гривні 1 до 8. У зв’язку з інфляцією та девальвацією гривні, загальна вартість природного багатства зараз орієнтовно оцінюється майже у 3 трильйони гривень.

Нинi втрати України через бойові дії становлять приблизно 7,5% території, близько 20% виробничого, 12% – людського та 18% – природно-ресурсного потенціалу. У тому числі не менше, ніж 25% стратегічно важливих для національної безпеки країни мінерально-сировинних ресурсів, зокрема, вугілля. Загалом оцінюють їх у суму понад 24 мільярди доларів США.

Показник природного багатства на душу населення становив у 2012 році він 2922 долари, що у 2,17 разу менше від світового рівня. Це пояснюється тим, що наша держава більш густонаселена, ніж планета загалом, а також нижчим рівнем капіталізації природних ресурсів та забезпеченості відповідними видами ресурсів, зокрема нафтою і газом. Левову частину української нафти видобуто ще до Першої світової війни. Вартість природного багатства України складає 0,29% від світової загалом. При цьому наша держава займає 0,41% суші планети. Територіальна концентрація її природного багатства оцінюється в 220,5 тисячі доларів на квадратний кілометр (у світі – 299,4 тисячі доларів). Тобто світовий показник перевищує український у 1,35 разу.

Можна визначити “велику вісімку” країн-лідерів за вартістю природного багатства. Це: США, Росія, Канада, Саудівська Аравія, Іран, Китай, Бразилія та Австралія. Реальна, не завищена економістами Світового банку оцінка природного багатства найбагатшої природними активами країни – США, за останніми даними, становить 2,5 трильйона доларів. Усе ж світове природне багатство – це близько 45 трильйонів доларів.

ПОЛІЦІЯ ІНФОРМУЄ

ЗБИВ ЧОЛОВІКА НА СМЕРТЬ

Як повідомляє Сектор комунікації поліції Сумської області в результаті аварії постраждав 62-річний охтирчанин. Пенсіонер, котрий отримав тяжкі ушкодження голови, помер у реанімації.

38-річний водій легковика ВАЗ-21104 скоїв наїзд на пішохода, що переходив проїжджу частину у невстановленому місці по вул. Перемоги. Внаслідок зіткнення 62-річний пенсіонер отримав тяжкі тілесні ушкодження у вигляді відкритої черепно-мозкової травми, забою головного мозку, мозкової коми 2-го ступеню, перелому основи черепа.

Потерпілого каретою «швидкої» медики доставили до реанімації місцевої лікарні, проте отримані ушкодженні виявились несумісними з життям, і людина за кілька годин померла.

В поліції подію зареєстрували, відкрили кримінальне провадження за ознаками ч. 2 ст. 286 КК України (порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами, що спричинили смерть потерпілого), в рамках якого призначили ряд експертиз. Триває досудове розслідування.

ПОДАТКИ

ВИЩИЙ АДМІНСУД СКАСУВАВ ПОДАТОК НА ЕЛІТНІ АВТО

Вищий адміністративний суд України визнав незаконним нарахування податку власникам елітних іномарок в сумі 25 тис. грн в 2015 році.

Відповідне рішення суду від 30 серпня 2016 року опубліковане в Єдиному держреєстрі судових рішень. Як зазначаэться, до суду звернувся приватний позивач – власник авто Land Rover 2013 року випуску. Він просив визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення про нарахування транспортного збору, виписане йому податковою службою за 2015 рік на суму 18 750 грн. До цього за позовом до державної податкової інспекції в Шевченківському районі Києва він вже отримав відмови в Київському апеляційному адміністративному та Окружному адміністративному судах столиці. В результаті розгляду справи, Вищий адмінсуд скасував постанову попередніх судових інстанцій. А також визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення про донарахування податку автовласникові. Вищий адмінсуд у своєму рішенні керувався наступними аргументами: транспортного збору немає в переліку загальнообов’язкових державних податків і зборів. А, згідно з п. 9.5 ст. 9 Податкового кодексу України, встановлення інших податків не допускається.

ПЕНСІЯ

ЯКІ ПЕНСІЇ ОТРИМУЮТЬ УКРАЇНСЬКІ ЕМІГРАНТИ

23,7 млн.грн. отримали українські пенсіонери-емігранти від Пенсійного фонду України за шість місяців цьогоріч. У 2015-му за кордон перерахували 48,7 млн. грн.

Українці, які виїжджають за кордон, можуть переводити в країну проживання свої пенсії. З Болгарією, Естонією, Литвою, Латвією, Іспанією, Португалією, Чехією, Словаччиною та Польщею укладений договір. Там пенсію виплачує Україна. Пенсіонер повинен повідомити органи Пенсійного фонду про переїзд. Подати заяву про виплату пенсії за кордоном і документи, що підтверджують дозвіл на постійне проживання чи набуття громадянства.

Виплати здійснюють щоквартально. Кошти перераховують у доларах чи євро, за офіційним курсом гривні. Витрати за переказ покриває Пенсійний фонд.

У країнах СНД процес оформлення виплат пенсіонерам-емігрантам інший. У Росії, Молдові, Узбекистані, Киргизстані й інших країнах СНД пенсії оформлюють, як і в Україні. Тобто подають в органи Пенсійного фонду необхідні документи. Пенсію нараховують за місцевим законодавством.

Українську пенсію можна отримувати на картку, живучи за кордоном. Коли термін дії картки закінчиться, людина приїжджає в Україну. Продовжує її й далі отримує виплати. Це законно. Пенсійний фонд не має повноважень перевіряти місце проживання людини чи скасовувати виплати через переїзд.

ОСВІТА

ДЛЯ ЧОГО УКРАЇНЦЮ ДИПЛОМ?

Більше половини українців працює не за спеціальністю, а кожен третій змінив професію одразу після закінчення вишу. Серед тих, хто пішов працювати за спеціальністю й лишився у професії, лише третина відповіла, що задоволена своєю роботою. Такі результати опитування Міжнародного кадрового порталу.

Як показало опитування, кожен десятий працював за профілем деякий час після випуску з вишу, але вже згодом змінив професію. Серед тих, хто працює за спеціальністю, більше юристів, фінансистів і медиків. Також отримана освіта стала в пригоді тим, хто вивчав менеджмент. Рідше йдуть працювати за спеціальністю експерти з природничих і гуманітарних наук, ще рідше – педагоги. І якщо в перших двох випадках ідеться швидше про низьку затребуваність спеціалістів на ринку, то у ситуації з працівниками освіти головною причиною зазвичай є низький рівень зарплат і престижу професії. Згідно з даними опитування, більше, ніж інші, задоволені роботою маркетологи, а шкодують про вибір професії найчастіше медпрацівники. Незважаючи на низьку задоволеність, половина респондентів відповіла, що збирається працювати за спеціальністю й надалі. Дещо менше половини діятимуть за ситуацією. І лише четверо зі ста мають намір змінити вид діяльності. Згідно з опитуванням, найбільше серед них медиків і педагогів. В опитуванні взяли участь 1198 респондентів з різних регіонів України.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: