ЩО ШУКАЄ МАША І Ко В КУЗЕМИНСЬКИХ НАДРАХ?

6 октября 2016 | ЖИТТЯ РАЙОНУ | 3 коммент. | №40 (1071)

Куземинська земля багата на таємниці.Приворсклянські краї пам’ятають чимало подій, починаючи з легендарного міста Гелон, описаного Геродотом дві з половиною тисячі років тому, закінчуючи монахами Скельського чоловічого монастиря, які то ревно молилися, то розбійничали на Полтавському шляху.

Знайдені у ході археологічних розкопок на Більському городищі артефакти підтверджують існування величезного і багатого  міста гелонів, а цього року вчені під час наукової експедиції  несподівано знайшли більше 30  золотих прикрас скіфів, які пролежали в землі понад 2700 років.

Розкопки, які ведуться в Куземині з ініціативи Марії
Юрченко. Уже вирито котлован більше 10 м глибиною

Як розповів директор заповідника “Більськ” Ігор Корост, за 110 років розкопок на території городища не було таких великих знахідок золота.  Вчені сподіваються, що найцікавіші артефакти ще вдасться. віднайти, адже більшість територій ще не розвідані. І не дивно, адже загальна площа міста перевищувала 40 квадратних кілометрів і мешкало в ньому до 80 тисяч жителів. Тут були розкішні храми, базари, ремісничі майстерні, склади з імпортними товарами, помешкання. А ще, за переказами, під Гелоном існували широкі дороги – такий собі древній двополосний метрополітен, де вільно могли промчатися верхи на коневі та легко розминутися два екіпажі.

Не менш загадкові таємниці залишили по собі і місцеві монахи. Відомо, що вони влаштовували гульбища, ґвалтували молодих дівчат, знущалися над населенням. Розбійники в рясах і клобуках грабували на поштових трактах, особливо тих, хто повертався з ярмарків. Місцеві жителі скаржилися, судилися, давали відсіч і навіть кілька разів підпалювали притулок розбійників. Нічого не допомагало, бо  монахи забирали  все: цінності, продукти, одяг, коней, а потім наче скрізь землю провалювались. Так воно і було, адже аби бути невловимими і мобільними, вони робили таємні підземні ходи.

Фрагменти знахідок

Кажуть, що нинішній Куземин був центральними воротами до Гелону, тому тут і не проводилися активні розкопки: вченим є що шукати безпосередньо на території Більського городища, де перші археологічні розкопки відбулися ще у 1906 році. Для захисту цієї культурної спадщини був створений заповідник «Більськ», але люди з металошукачами час від часу шниряють по прилеглих територіях і таки щось знаходять.

Але те, що показав інспектор Гетьманського національного парку,просто шокувало. Є на в`їзді до Куземина пагорб, де колись стояла панська садиба та Троїцька церква. Після революції церкву знесли, у садибі влаштували санаторій, потім начебто інтернат, а нині тут залишилися одні руїни, порослі чагарником. Саме тут хтось почав проводити розкопки ще минулого року. Зараз же ми побачили величезний котлован у вигляді діжки діаметром до 10 метрів і глибиною, на перший погляд, не менше 12 метрів. Стіни рівні, подекуди з вирізаними неглибокими кишенями.

- Я кілька разів підходив, коли тут велися роботи. Копало двоє чоловіків, а жінка сиділа зверху. Я запитував, хто вони і звідки, та чи є у них якісь дозволи на роботу. Проте вони на мене ніяк не реагували, наче не чули і не бачили. Я не уповноважений тут розпоряджатися, перешкоджати роботі, адже це не територія Гетьманського парку, а у межах населеного пункту, – розповів Віктор Кучерявенко.

- Що за розкопки ведуться на території села, ми запитали у сільського голови Олександра Довгого, але він навіть не захотів говорити на цю тему, помітно знервувавши.

Пошуки слідів копачів нас привели до місцевої жительки Марії Юрченко. Як розказали односельці, Маша відома тим, що має здібності до цілительства і до неї водять дітей позбавляти від переляку чи зурочення, допомагає вона і худобі. «Кажуть, що і при серйозній хворобі може щось зробити, але у нас, як завжди, немає свого пророка, не вірять у її здібності, а з інших сел, буває,  приїжджають», «Вона не од миру сього», «У кожного свої причуди» – таку інформацію ми зібрали по дорозі до Маріїного дому.

І дійсно, жінка підтвердила, що вона  є екстрасенсом і пояснила, чому організувала розкопки. Детальнішу  розмову з Марією Юрченко читайте в свіжому номері газети.

 

 Комментарии (3)

 

  1. Макс пишет:

    Оце так вирили! Ікону не знайшли, а що крім неї відкопали, ніхто не знає! Зовсім до повної анархії дожилися хто що хоче, те й творить. Може, у Куземині не бурштинова, а гелонська лихоманка, бо там же в землі незлічені скарби?

  2. Тоня пишет:

    Люди таке добре хавають. Чому б про це не написати? А що, краще хай собі риють втихаря?

  3. Пионер пишет:

    у свiжому номерi про нечисту силу и тих хто служе Нечистому?Щира подяка

Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: