“ГАЗОВА ВІЙНА”

2 декабря 2016 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | 12 коммент. | №48 (1079)

Ще у 2011 році Верховна Рада прийняла закон про запровадження комерційного обліку газу, яким визначено три періоди встановлення газових лічильників. Відповідно до Закону споживачі, які використовують природний газ комплексно: для опалення, підігріву води та приготування їжі забезпечені вузлами обліку до 1 січня 2012 року, якщо встановлені газові плити та газові водонагрівачі – до 1 січня 2016 року. В інвестиційній програмі ПАТ «Сумигаз», затвердженій НКРЕКП на 2016 рік, передбачено встановлення загальнобудинкових вузлів обліку газу у багатоповерхівках, де газ використовується тільки для приготування їжі. На наступний рік встановлення безплатних лічильників інвестиційною програмою не планується. Отже, народ з багатоповерхівок поставлений у неоднозначну ситуацію – не буде до кінця року встановлений лічильник – вже на наступний місяць піднімуть тариф з нинішніх 4,4 куба на людину в місяць до граничних обсягів 9,8 куба за навності централізованого гарячого водопостачання та з 7,1 куба до 18,3 у випадку відсутності гарячого водопостачання, тобто більш ніж у два рази. А якщо до 1.01.2018 року будинок не буде обладнаний лічильником хоч за власні кошти, хоч за кошти місцевого бюджету, газопостачання припиняється взагалі. Така перспектива чекає нас за прийнятою державною нормативноправовою базою. З іншого боку колгоспний підхід до вирішення проблеми комерційного обліку газу не може влаштовувати споживача. Чому гроші приватної газопостачальної фірми рахуються досить скрупульозно, а мої можна рахувати приблизно, як середню температуру по лікарні? Чому я зайвий раз чайник не підігрію, а поряд сусіди самогон гонять? Чому за одні й ті ж гроші я зварю тарілку супу, а у сусідів, де живе у квартирі четверо, а прописаний один, варять на чотирьох їдоків? Чому через газ я маю псувати стосунки із цими самими сусідами і після десятків років дружнього співіснування на одній сходовій площадці повинна «стукати» на них до правоохоронних органів? У цьому хотіли розібратися депутати міської ради, спеціально зібравшись на позачергову сесію, щоб з`ясувати наслідки, які чекатимуть охтирчан в разі прийняття чи неприйняття проекту рішення.

“Прийшов час прийняти рішення та взяти на себе відповідальність за його виконання”, – звернувся до депутатів міський голова, а тому запропонував внести пропозиції та зауваження до проекту рішення. Результату кількагодинні дискусії, діалоги та монологи не дали. Що буде далі?

Про це ми вирышили запитати у керуючого охтирським відділенням ПАТ “Сумигаз” Станіслава Подрєза

- В Охтирці ми повинні встановити 51 загальнобудинковий лічильник, але населення, підбурюване некомпетентними депутатами, виступає проти, не дбаючи про наслідки. Інвестиційна програма – не примха місцевого газового господарства. Ми діємо за чітко прописаною процедурою, згідно з Кодексом газорозподільних систем, і не самовільничаємо в жодному випадку. Ніхто ж не каже, що Правила дорожнього руху написані тільки для патрульної поліції? А газовий Кодекс – це такий самий регламентуючий документ для всіх користувачів газом.

- Але ж люди незадоволені таким підходом до комерціалізації обліку газу. Невже немає іншого варіанту?

- Хіба що НКРЕКП прийме якесь інше рішення, що малоймовірно. Обліковувати газ у багатоквартирних будинках, де користуються газом тільки для приготування їжі, необхідно. Зараз норма на одну людину – 4,4 куба на місяць. Як правило, використовується трохи більше. Скажімо, в Охтирці ми поставили лічильники на двох будинках і за жовтень бачимо, що в середньому споживання газу становило 6 кубів. Можливо, тому, що включали духовки, аби зігрітися, поки не запустили центральне опалення. Але ж у коштах це дуже невелика сума – більше гривень на десять.

- Чому не можна поставити їм індивідуальні прилади обліку?

- Враховуючи кількість газу, яку використовують такі споживачі, необхідно збільшити у рази тариф на розподіл газу та у Законі збільшити терміни встановлення лічильників на 10 років. Подібні рішення й зміни приймаються лише на державному рівні.

- А як же бути з тим, що у тарифі закладено 5 % на встановлення індивідуальних лічильників?

- У кінцевій ціні на 1 куб газу закладено менше 3 копійок на встановлення лічильників. Порахуємо самі 3 копійки від плати за газ споживача з газовим котлом, колонкою і плитою і 3 копійки від плати за саму плиту. Є різниця? Перші споживають у десятки разів більше. Тому і було запропоновано встановити загальнобудинкові лічильники. Хто хотів мати індивідуальний – давно встановив його самостійно. В Охтирці їх мають процентів до 10 у будинк ах, де газ використовується тільки для приготування їжі.

- Що буде, коли люди не захочуть іти на компроміс і не дозволять ставити будинкового лічильника?

- Відповідно до п.4 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, у разі відмови споживачів від встановлення лічильників газу з ініціативи і за кошти оператора ГРП, тобто ПАТ «Сумигаз», плата за спожите блакитне паливо буде розраховуватись за граничними обсягами: 9,8 та 18,3 м. куб залежно від наявності чи відсутності централізованого гарячого водопостачання. Такі приклади вже є у Сумах, де на граничні обсяги перевели до 30 багатоквартирних будинків. Якщо не буде згоди і лічильник ми не встановимо за рахунок інвестиційної програми, то у наступному році доведеться все-одно встановлювати його за власний рахунок або якщо з місцевого бюджету згодяться допомогти. Однак треба врахувати, що мова йде про півтора мільйона гривень. Якщо у будинку не буде змоги обліковувати газ після 1 січня 2018 року, подачу газу буде припинено.

- Чому не можна поставити індивідуальні лічильники за умови спів фінансування, коли з міського бюджету виділять кошти на проекти, люди куплять лічильники а ви проведете установку і запуск?

- Це нереально, бо у кожному будинку знайдеться три-чотири власника квартир, які скажуть, що у них немає тисячі гривень на лічильник. І вся робота буде зведена нанівець. Згідно з європейськими нормами, всі ресурси і енергоносії повинні обліковуватися на 100%. Я не кажу, що у нас дорогий газ, – у нас зарплати малі.

- Чи бачите Ви якийсь вихід із ситуації?

- До кінця року ще чимало часу. Ми повинні встановити 51 лічильник. Наша бригада за робочий день може поставити два лічильники. Якщо нам не заважатимуть виконувати державну програму, то ми можемо створити ще одну бригаду, аби пришвидшити установку. Все залежить від людей, їм вирішувати, що для них краще.

- Пробачте, але не можу не запитати про Вашу професію, адже публічно Вас назвали стоматологом і депутати піддали сумніву Вашу кваліфікацію у сфері газового господарства. Що Ви на це скажете?

- Я і справді за першою освітою лікар, але не стоматолог, хоча це не має абсолютно ніякого значення. Друга освіта – управління та економіка підприємства стала моєю основною, в якій я знайшов застосування своїм здібностям і характеру. Не дивлячись на мої 37 років, маю немалий досвід успішного управління, працював на керівних посадах у різних галузях економіки, займався удосконаленням на міжнародних і українських тренінгах з управління економікою. Вважаю, що керувати будь-яким підприємством чи закладом повинен менеджер. Навіть лікарнею якби керував управлінець, а не головний лікар, був би очевидним ефект. А технічною частиною виробництва повинні дійсно займатися спеціалісти-технарі. Це сучасний підхід і він результативний.

– Бажаємо Вам знайти спільну мову з охтирчанами і у подальшому обходитися без конфліктних ситуацій.

- Прошу врахувати, що у цьому випадку ніякої вини Охтирського відділення ПАТ «Сумигаз» немає.

ПРОДОВЖЕННЯ №48

- Скільки коштує встановлення індивідуального лічильника?

- «Сумигаз» безкоштовно надає технічні завдання та здійснює пуск газу. Лічильник купує споживач самостійно, аби лиш він був сертифікований. Проект виконує будь-яка організація, що має відповідну ліцензію. В середньому все це обходиться у 3 200 грн.

- Навіщо у типовому багатоповерховому будинку робити окремий проект на кожну квартиру?

- Але ж практично на кожній кухні газова плита стоїть не там, де вона передбачена проектом, а де господині зручніше, якщо, не дай Боже, якого лиха, хто винен буде? Той, хто підписав дозвіл на підключення до газової мережі. Тому кожен повинен відповідати за свою ділянку роботи.

- Відмова від установки загального лічильника повинна бути у письмовому вигляді?

- Не обов’язково. Якщо нам не надаватимуть можливості виконувати свої професійні обов’язки, то ми складаємо відповідного акта. А переведення будинку на граничні об’єми споживання діє витверезлююче. Мене обурює, чому ніхто не блокує роботу автозаправок, купуючи пальне, адже у кожному літрі бензину закладено 3 грн.50 коп. податку на дороги. А де ті дороги? Мені здається, що депутати знайшли зручну тему, на якій піаряться, не думаючи про наслідки. А охтирчани можуть їх відчути вже на початку грудня, адже матеріали по кількох будинках щодо переведення на розрахунок за граничними обсягами газу вже готуються на вивчення комісії з розгляду актів про порушення.

Ліна Меркульцева

 Комментарии (12)

 

 1. Серж пишет:

  444,согласен с вами на все 100.попривыкали все на халяву получать

 2. Иван пишет:

  Вот пусть им газ перекроют и тепло тогда будут знать как со счетчиками бороться! На коленях приползут и будут Подрезу пятки целовать.

 3. 444 пишет:

  Какая может быть газовая война?Пусть ставят общие счётчики,куто хочет свой пусть ставит за свои бабки.В частном секторе люди ставят за свои,почему жители скворечников лучше других?Сидят на этажах,а пенсионеры вообще жопы греют в диванах.

 4. 444 пишет:

  Знаю что на прошлой недели учтановили счётчики по ул.Батюка 24,26.Люди были согласны.Только на дачном тупые поддерживаемые Макаровой .

 5. 444 пишет:

  Петро ты молодец.

 6. петро пишет:

  от и спросыла б роксолана у дипутатив чого воны лизуть не в свое дило и пидбурюють жыльцив. а так выдно шо цей начальник парень умный тилькы як напысалы выше нехвата йому револьвера шоб повбывав усих хто миша.

 7. 444 пишет:

  Люба вы думаете работники Ахтырского горгаза получают очень много?Пойдите и поинтерисуйтесь.

 8. Люба пишет:

  Прежде чем писать такие слова про пенсионеров Дачного, лучше задумайтесь, почему только они стоят и блокируют установку счетчиков. Отвечу сама – Да потому, что остальные ходят на работу. А кому интересно увидеть на этих митингах молодых людей – прийдите устанавливать счетчики в выходной день. И про какие халявы идет речь? Если кого и надо отстреливать, так это монополистов, которые руки нагревают на простом народе. Карманы понабивают отмыванием денег – и жируют, скоты. Их бы посадить на минималку,и пусть попробуют прожить и счетчики установить. Вот тогда бы поговорили кто любит халяву. А для того, чтобы установить среднюю норму потребления газа на человека не обязательно устанавливать общедомовые счетчики. На государственном уровне в прошлом году была установлена норма газа в 6 кубов, но ведь его не зря изменили в меньшую сторону. Хватит дурить головы людям. Простой пример установленные общедомовые счетчики тепла и квитанции с переплатами в которых сам черт не разберется. Дебилы и неучи сидят формулы с потолка клепают , а люди с 2 высшими образованиями в квитанциях дебет с кредитом не сведет по их формулам.

 9. Вася пишет:

  Все законы построены под “ВЛАДУ”, которую народ же и избрал, или точнее влада сама себя избрала из-за безвыходности положения народа и диктует ему свои условия.

 10. сергей пишет:

  Зачем решать это только на Дачном пенсионеры которым все на халяву все не так.Еще раз говорю халявы не будет.Дайте Сумыгазу наконец оружие отстреливать этих несогласных и все сразу успокоится.

 11. юрий пишет:

  Нужно решать конфликт на уровне Верховной Рады и Кабинета Министров. Такая ситуация по всей Украине.

 12. сергей пишет:

  У нас в городе только на Дачном люди против.Выйдите хоть на один митинг жильцов,там одни пенсионеры которые ещё с ссср привыкли жить на халяву.Какие бесплатные счётчики в квартиры?Хотите,оформляйте документы,платите за установку.Халявы не будет.Наши депутаты уже в маразме,ходят с жильцами и кошмарят рабочих Сумыгаз.Или делайте правильно прописку,по количеству проживающих.

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: