ПРЯМИЙ ЗВ’ЯЗОК: ЯК ЛІКУВАТИМУТЬ ПО-НОВОМУ

9 декабря 2016 | МИ ЗАПИТАЛИ | Нет комментариев | №49 (1080)

Частина І

НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ`Я ОХТИРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ОКСАНА КОВАЛЕНКО ОСОБИСТО ВІДПОВІЛА НА ВСІ ПИТАННЯ, ЩО ЦІКАВЛЯТЬ МІСЦЕВИХ ЖИТЕЛІВ ПІД ЧАС «ПРЯМОГО ЗВ’ЯЗКУ» В “РОКСОЛАНІ”

За 25 років Незалежності України міністри охорони здоров`я змінювались 20 разів. І кожен з них щось реформував, удосконалював, оптимізував… тільки від того люди не бачили ніяких покращень, а медична галузь залишається бути однією з болючих проблем, яка хвилює (а то й нервує) суспільство. Тільки й чути розмови: що буде з поліклінікою? як отримати ліки за пільговими рецептами? до кого йти із своїми болячками?

НАША ДОВІДКА

КОВАЛЕНКО ОКСАНА ВОЛОДИМИРІВНА

Народилася: 17 травня 1972 року в селі Велика Рублівка Котелевського району Полтавської обл.

Освіта: закінчила Грунську середню школу, Українську медичну стоматологічну академію.

Трудова діяльність: з 1995 року працювала у КЗ «Охтирська ЦРЛ», з 2011 року – начальник міського відділу охорони здоров`я, який знаходиться на другому поверсі поліклініки, каб. №46. Режим роботи з 8.00 до 17.15. Тел. 6-30-13.

Сімейний стан: незаміжня.

Хобі: філателія, любить театр. Востаннє дивилася спектакль «Кайдашева сім’я» на сцені Полтавського театру.Доброго дня! Вас турбує Раїса Іванівна. Я пенсіонерка. Живу на 1400 грн. пенсії. Хворію вже років 10 на цукровий діабет, на ліки витрачається більша половина пенсії. Чи є якась державна підтримка таких людей, як я? чому в аптеці неможливо отримати ліки за пільговими рецептами?

- Дійсно, є така проблема. Спробую пояснити. Кошти на пільгові рецепти виділяються з міського бюджету і за 10 місяців використали всі, що були виділені на цілий рік. Причиною став значний ріст кількості виписаних рецептів для онкохворих з ІV стадією раку, лікування яких потребує дороговартісних знеболюючих препаратів.

Основною проблемою, з якою стикаються хворі на останніх стадіях захворювань, що потребують знеболення, є проблема доступу та адекватності призначень. В Україні поступово спрощується механізм доступу таких пацієнтів до знеболення. Так, із 2013 року був дозволений до застосування таблетований морфін. Останні нормативні перепони щодо можливості лікаря втамувати біль пацієнтів наприкінці життя зняті наказом МОЗ України № 494 «Про деякі питання придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я». Тобто за пільговими рецептами лікарів хворі на останніх стадіях онкозахворювання мають можливість отримувати вище зазначені препарати.

Проте на минулій сесії депутати міської ради додатково виділили з бюджету 121 тисячу гривень, тому зараз можна повторно звернутися до лікаря за рецептом і отримати ліки в порядку черги, яку встановили в аптеці.

Знову треба йти в поліклініку? Але ж так слизько, та ще й коліно болить…

- Ви маєте змогу в такому разі викликати дільничного сімейного лікаря додому, який Вас огляне, призначить в разі необхідності амбулаторне лікування, видасть направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, а також випише пільговий рецепт на цукрознижуючий таблетований препарат. Також в разі потреби сімейний лікар після проведеного Вам огляду видасть направлення на стаціонарне лікування в плановому порядку чи екстреному. Крім того, хочу Вас обнадіяти, що у нещодавно опублікованому проекті державного бюджету на наступний рік передбачено відшкодування частини вартості ліків хворим на цукровий діабет 2-го типу, гіпертонікам і астматикам. Хворі на гіпертонію, цукровий діабет ІІ типу та астму отримають державну підтримку на компенсацію вартості ліків для свого лікування. На відшкодування вартості ліків при амбулаторному лікуванні цих захворювань – реімбурсацію ліків – у проекті ДержБюджету на 2017 рік закладено півмільярда гривень. За нашими даними, на диспансерному обліку в КЗ «Охтирська ЦРЛ» перебуває на диспансерному обліку 2033 хворих на цукровий діабет ІІ типу, до 500 астматиків, а на гіпертонію у нас скаржиться майже кожен другий. За рахунок місцевого бюджету ми не можемо забезпечити всіх 100% безкоштовними ліками, але сподіваємось, що у 2017 році державна допомога суттєво зменшить навантаження на Ваш гаманець.

Юрій: Моя дружина діабетик. З 7 жовтня у комунальній аптеці №4 лежать безплатні рецепти на таблетки діабетон і діаглизід. Коли ж їх видадуть?

- За вказаним у зверненні пільговим рецептом зазначені препарати не видадуть, бо скінчився термін дії пільгового рецепта. Вашій дружині необхідно взяти нові пільгові рецепти і знову звернутися в аптеку. Поясню чому. Відповідно кошторису КЗ «Охтирська ЦРЛ» на 2016 рік з початку року було затверджено видатків на забезпечення медикаментами за безкоштовними та пільговими рецептами хворих за певними категоріями захворювань в сумі 758,0 тис.грн., що становить 3,4% від потреби (потреба на 2016 рік становить 22174550,00 грн. для 15960 чол. пільгових категорій населення). Рішенням сесії міської ради від 30.10.2016 року було додатково виділено бюджетних асигнувань з міського бюджету на вище зазначені потреби в сумі 121000 грн. Таким чином загальна сума затверджених бюджетних асигнувань на забезпечення медикаментами за безкоштовними та пільговими рецептами хворих в 2016 році становить 879,0 тис. грн.(3,96 % від потреби), в тому числі на забезпечення медикаментами таблетованими препаратами хворих на цукровий діабет в сумі 133,0 тис.грн., що становить 9,3 % від потреби (потреба на 2016 рік становить – 1435,5тис. грн. для 1133 хворих на цукровий діабет).

Слід зазначити, що відповідно до Бюджетного Кодексу України, витрати бюджетної установи можуть здійснюватися тільки в межах затверджених бюджетних призначень. Затверджені бюджетні кошти на 2016 рік не покривають в повному обсязі потреби КЗ «Охтирська ЦРЛ» на придбання медикаментів та виробів медичного призначення. Таким чином, не має можливості забезпечити всіх потребуючих хворих в повному обсязі лікарськими засобами за пільговими рецептами лікарів.

Станом на 01.11.2016 року КЗ «Охтирська ЦРЛ» відпущено медикаментів за рецептами лікарів хворим на цукровий діабет, що отримують таблетовані препарати на суму 113,5тис. грн. Крім того на забезпечення хворих на цукровий та нецукровий діабет препаратами інсуліну з державного бюджету виділено коштів в сумі 1923970 грн., за 10 місяців 2016 року використано 1438846,00 грн. Дані хворі забезпечуються препаратами інсуліну в повному обсязі.

Складається таке враження, що аптека №4 що хоче, те й вороче. Чому Ви не можете навести там порядок? Чому там крутять пільговими рецептами, як циган сонцем?

- У мене є доручення від міського голови вивчити ситуацію з пільговими рецептами і їх отоваренням. Але справа у тому, що ця аптека є комунальною власністю обласної ради і місту не підпорядкована. Нас багато чого не влаштовує у роботі цієї аптеки, в тому числі і націнка на ліки. Наприклад, вартість націнки за пільговим рецептом на наркотичні препарати для онкохворих вдвічі вища, ніж у ЦРЛ закупили через систему Прозоро. Але в Охтирці тільки цей аптечний заклад має ліцензію на реалізацію наркотичних препаратів, тому й користується своїм становищем. Зараз у Сумах лише дві аптеки та одна філія аптеки мають ліцензію на обіг наркотичних засобів. У Сумській області таких аптечних закладів – 14. Тобто вони є навіть не в кожному районному центрі. Щоб знизити ціну на препарати, а відтак і покращити доступ пацієнтів до знеболення, потрібно сприяти збільшенню кількості аптек, які б мали відповідну ліцензію.

В Україні є приклади, де подібна ситуація регулюється місцевою владою. Наприклад, у Мукачеві створена міська комунальна аптека, через яку проходять всі без виключення пільгові рецепти та реалізуються медикаменти з націнкою у 10% від ціни виробника. Тобто, бюджетні кошти дійсно працюють на громаду. Очевидно, настав час виносити цю пропозицію і перед нашими депутатами.

Вікторія: Чи варто вакцинуватися проти грипу? Чула, що позакривали школи на карантин. Чому так рано?

- Звичайно, особливо дітям і тим, хто перебуває в групі ризику. Фармацевти обіцяють, що в грудні поточного року вакцину завезуть в аптечні заклади України у достатній кількості. За кошти міського бюджету в жовтні 2016 року на 14,6 тис.грн. було придбано вакцину проти грипу для профілактичного щеплення 100 медичних працівників, а також для 50 осіб з групи ризику. За додатково виділені кошти вже придбано 50 доз вакцини вартістю 7,3 тис.грн. Станом на 01.12.2016 р. всього в місті Охтирка щеплено проти грипу 87 осіб. Окрім того, з метою реалізації заходів щодо упередження зростання рівня захворюваності на ГРВІ та грип серед населення міста у епідемічному сезоні 2016-2017 р.р. рішенням Охтирської міськради з міського бюджету виділено додаткові кошти в сумі 175,0 тис.грн. на придбання медичного обладнання для палат інтенсивної терапії інфекційного відділення КЗ «Охтирська ЦРЛ» – пульсоксиметра, електрокардіографа, палатних моніторів пацієнта 2 шт., кисневого концентратора. Рішенням сесії міської ради здійснено перерозподіл залишку коштів медичної субвенції КЗ «Охтирська ЦРЛ» в сумі 208,3 тис.грн. на придбання лік арських засобів, вакцини проти грипу, хімреактивів для забезпечення своєчасної медичної допомоги хворим стаціонарних відділень КЗ «Охтирська ЦРЛ» на період епідсезону 2016-2017 років.

Зараз школи відпустили на карантин, хоч поріг епідемії не перевищено, просто ввели превентивні заходи. По закінченню канікул продовжує збільшуватися темп приросту захворюваності на ГРВІ та грип серед дітей шкільного віку (1,4%), що впливає на зростання випадків на 8,7 % серед дорослого населення. При розподілі по віковій структурі дітей, які захворіли на грип та ГРВІ, превалює захворюваність серед дітей віком від 5 до 14 років. Рівень захворювання на 100 тис. населення на ГРВІ по місту Охтирка має тенденцію до зростання але він нижче порогового рівня на мінус 37,4%: станом на 24.11.16 – 513,7, на 01.12.2016р. – 609,1.Тому і вирішено було не ризикувати, а перечекати хвилю розповсюдження вірусу.

КОНКРЕТНО

За 9 місяців 2016 року на диспансерному обліку у лікаря-онколога знаходиться 2004 жителів міста і району проти 1907 у 2015 році. Виявлено вперше з різною онкопатологією за 10 місяців 2016 року – 244 чоловіка (за весь 2015 було виявлено вперше – 278 хворих). Онкологічна захворюваність становить 345,4 на 100 тис. населення при обласному показнику 299,4.

Записала Ліна Меркульцева

Частина І, ІІ, ІІІ

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: