ПРЯМИЙ ЗВ’ЯЗОК: ЯК ЛІКУВАТИМУТЬ ПО-НОВОМУ

16 декабря 2016 | МИ ЗАПИТАЛИ | Нет комментариев | №50 (1081)

Частина ІІ

НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ`Я ОХТИРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ОКСАНА КОВАЛЕНКО ОСОБИСТО ВІДПОВІЛА НА ВСІ ПИТАННЯ, ЩО ЦІКАВЛЯТЬ МІСЦЕВИХ ЖИТЕЛІВ


Катерина: Чи є надія, що колись таки добудують той бідолашний лікарняний комплекс, на якому відмивали гроші всі, кому не лінь?

- Я грошей не мила. Але не сумніваюсь, що так і було, просто винуватці вже давно за кордоном. Як би там не було, проте важко заперечувати, що лікарню треба добудувати. В Охтирці, яку так гордо називають нафтовою столицею, більшість структурних підрозділів КЗ «Охтирська ЦРЛ» розміщені в різних районах міста та знаходяться у старих та пристосованих будівлях, деякі з них збудовані ще до революції 1917-го року, інші до Великої Вітчизняної війни, є і післявоєнні – 1957-го, 59-го, 62 -го років. – наприклад, дитяча консультація збудована у 1907 році, а добудовували її у 1938, будівля офтальмологічного, отоларингологічного та урологічного відділення побудована у 1910 -му, інфекційне – у 1912-му, неврологічне – у 1914-му. Капітальні ремонти у всіх відділеннях, крім розміщених у перших чергах новозбудованої лікарні, не робилися по 25-30 років.

Будівництво лікарні дійсно багатостраждальне, розпочалося у 90-х роках. Поліклініку на 600 відвідувань було відкрито в 1999 році. Корпус лікарні на 60 терапевтичних ліжок та клініко-діагностичну лабораторію було відкрито в 2002 і будівництво лікарняного комплексу з цього року зупинилося. Скільки не виходила адміністрація лікарні та міста з клопотаннями перед різними інстанціями відповідь була одна: немає коштів.

Відновилося будівництво у 2011 році, коли було зроблено нову проектно-технічну документацію, тож у 2012 році в ведено в експлуатацію нову будівлю патолого-анатомічного відділення КЗ «Охтирська ЦРЛ» та проведено благоустрій прилеглої території добудови лікарняного комплексу, в 2013 харчоблок з підземним переходом до головного корпусу. В 2013 році будівельні роботи на добудові лікарняного комплексу не проводилися.

Сумська обласна державна адміністрація оголосила проведення конкурсу інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2015-2016 роках. По галузі «Охорона здоров’я» в місті Охтирк а проект «Центральна районна лікарня м.Охтирка (розширення)» в 2015 році взяв участь у вищезазначеному конкурсі і отримав досить високу оцінку. В результаті чого в 2015 році було отримано фінансування за рахунок к оштів Держфонду регіонального розвитк у. Згідно умов проведення конкурсу з боку міської ради було співфінансування проекту. Роботи на новобудові відновилися з 2015 року і продовжуються в 2016. Станом на 01.11.2016 введено в експлуатацію гаражі, пральню, господарчі споруди, частину діагностичного відділення з обладнанням технологічним та медичним. Робота продовжується на будівництві й зараз. Держава фінансувала проект у сумі 46331,0 тис.грн. за умови співфінансування з міського бюджету. Тому і Охтирка виділила на даний час 8 456,3 тис. грн. і область дала 1900,0 тис.грн. В цьому році планується завершення 1 і 2 поверхів та підвального приміщення, де вже йдуть опоряджувальні роботи. Сюди перейдуть приймальне, фізіотерапевтичне, ортопедичне, неврологічне, урол огічне і л орвідділення. На наступний рік міський голова пропонує «переступити» через два поверхи і зробити п’ятий – він найдорожчий за сумою кошторису, адже тут передбачені операційні хірургічного відділення, які будуть «начинені» дороговартісною сучасною апаратурою і обладнанням. А потім з рештою поверхів можна буде і самим впоратись.

Максим: Що зміниться із створенням центру первинної медико-санітарної допомоги?

- На сьогодні в Україні структура первинної медичної допомоги розпорошена, організаційно та функціонально поєднана з вторинною медичною допомогою та, фактично, надається багатьма спеціалістами і підрозділами лікувально-профілактичних закладів. Це все призводить до деперсоніфікації відповідальності за здоров’я людини, сім’ї та ускладнює управління якістю первинної допомоги.

Шляхом вирішення даної проблеми є функціональне та структурне виділення первинної медичної допомоги через створення Центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД). Сьогодні у світі вирішено, що основною фігурою в медицині має стати сімейний лікар, який повинен працювати з пацієнтами від їхнього народження до смерті. Сімейний чи дільничний лікар організовує медичне обстеження пацієнта, надає рек омендації з профілактики захворювань та їх ускладнень, проводить лікування в амбулаторних умовах, у тому числі в денному стаціонарі або стаціонарі на дому. Сімейний лікар в майбутньому має стати головним консультантом всіх членів сім’ї з медичних питань. При наявності відповідних показань, що визначені наказами Міністерства охорони здоров`я України, лікар первинної медичної допомоги здійснює у встановленому порядку направлення пацієнтів на консультацію до лікарів-спеціалістів або до відділення цілодобового стаціонару міської лікарні.

І ми мусимо йти шляхом, який пройшла Європа і світ: реформа передбачає видозмінити систему охорони здоров’я і виокремити сімейних лікарів в юридичні особи – Центри первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), та залишити їх на місцевому бюджеті. Тобто розділити рівні надання медичної допомоги: на першому – лікування в амбулаторних умовах або за місцем проживання лікарем сімейної медицини(терапевтом, педіатром), на другому і третьому – в стаціонарному спеціалізованому та високоспеціалізованому закладі. Місто буде відповідальним лише за надання первинної медичної допомоги. У нас в підпорядкуванні залишаться лише сімейні лікарі, яких, як вже було зазначено, об’єднають в ЦПМСД . Місто буде уповноважене займатися лише профілактикою та раннім виявленням захворювань. Всі вузькі спеціалісти перейдуть на фінансування з обласного бюджету і в підпорядкування Управління охорони здоров’я ОДА.

-Як це буде на практиці?

- Центр ПМСД – це структура, подібна д о лікарні. У центрі, як і в будь-якому самостійному закладі, є керівництво, адміністративно-управлінські та господарські підрозділи – тут цілковита подібність. Але, на відміну від лікарні, де лікувально-профілактичні підрозділи різняться (поліклінік а, дитяча консультація, хірургія), то у Центрі всі лікувально-профілактичні підрозділи однакові – лікарські амбулаторії, а в сільській місцевості і ФАПи, які входять до складу амбулаторії. Робота Центрів первинної медико-санітарної допомоги полягатиме в забезпеченні населення доступною, безперервною, своєчасною, якісною та ефективною первинною медико-санітарною допомогою.

Саме в цих лікарських амбулаторіях і буде безпосередньо надавтись первинна медична допомога. В лікарській амбулаторії практикуватимуть один (переважно на сільській місцевості) або декілька (переважно у містах) лікарів загальної практики сімейної медицини.

На сьогодні медична допомога дорослому населенню міста проводиться на 2 територіальних дільницях, 18 дільницях загальної практики – сімейної медицини та приписній дільниці (куди входять відділення загальної практики сімейної медицини в складі поліклініки КЗ «Охтирська ЦРЛ» та відділення загальної практики сімейної медицини в складі дитячої поліклініки). Одним із можливих варіантів буде функціонування новоствореного центру ПМСД на базі поліклініки та його двох амбулаторій – на базі дитячої поліклініки та АЗПСМ на Дачному. Тут прийматимуть сімейні лікарі. Вони будуть агентами сім’ї у медицині, обслуговуватимуть всю родину від народження до смерті. Кожен громадянин, незалежно від місця проживання, матиме доступ до сімейного лікаря. Він зможе укласти договір із будь-яким сімейним лікарем, терапевтом або педіатром. Якщо ж лікар не влаштує пацієнта, то його можна буде легко змінити, розірвавши з ним договір. Сімейний лікар може працювати як у державній поліклініці, амбулаторії, так і займатися приватною практикою. Кошти за кожного пацієнта перераховуватимуться медичній установі, де працює лікар. Кількість пацієнтів, з якими може укласти контракт один лікар, складатиме 2000 осіб на рік.

Згідно з нещодавно затвердженою концепцією реформи фінансування системи охорони здоров’я України, збори страхових внесків здійснюватимуться через загальну системи оподаткування та збиратимуться у державному бюджеті. Страхові виплати за лікування окремої людини не будуть прив’язані до розміру її індивідуальних внесків. Регулюватиме стосунки між л ік арем та пацієнтом створений єдиний національний замовник, який плануватиме та закуповуватиме медичні послуги для громадян, напряму контрактуватиме медичні заклади, оцінюватиме та контролюватиме якість послуг, підтримуватиме електронну систему збору та обміну медичною інформацією тощо. Держава впроваджує поняття гарантованого пакету медичної допомоги. Йдеться про чітко визначений набір медичних послуг та ліків, право на отримання якого матимуть всі без винятку громадяни України. Гарантований пакет медичної допомоги щороку переглядатиметься та публікуватиметься. Процес переходу на нову модель фінансування галузі буде поступовим та розрахований на 3 роки з остаточним запровадженням у 2020 році. Концепція набуває чинності з моменту її схвалення Кабміном і вже до кінця поточного року Міністерство охорони здоров’я має розробити план заходів з її реалізації.

Виходить, що окремої дитячої консультації не буде?

- Організація праці, розміщення структурних підрозділів буде залежати від головного лікаря, якого призначить міський голова. Регламентуючими нак азами МОЗ передбачено, що сімейні лікарі прийматимуть і дітей, і дорослих. Тим більше, що з другої половини наступного року планується введення страхової медицини саме на первинному рівні. Люди зможуть вільно обирати сімейного лікаря і педіатра, які ще залишатимуться до повного реформування протягом трьох років, та підписувати з ним прямі угоди з чітко прописаним обсягом послуг, гарантованих і оплачених державою. У кого буде більше угод, той отримуватиме більшу зарплату. Якщо до якогось лікаря не йдуть, значить немає попиту на його послуги, він уже сам повинен думати, чи треба йому продовжувати медичну практику, чи краще відмовитись, якщо немає до цього таланту. Людина сама обиратиме собі лікаря, незалежно від форми власності медичного закладу, бо державні гроші йтимуть саме за пацієнтом. А держава, як планується, виділятиме посилене фінансування первинної ланки, щоб забезпечити безплатне обслуговування і лікування на денному стаціонарі. Ніяких додаткових податків чи зборів не передбачається. Сімейні лікарі видаватимуть довідки в дитсадок, школу, басейн тощо. Прив’язка до місця проживання скасовується.

Записала Ліна Меркульцева

Частина І, ІІ, ІІІ

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: