ЩОБ РАК ОБХОДИВ СТОРОНОЮ

2 февраля 2017 | ЗДОРОВ'Я | Нет комментариев | №5 (1088)

4 ЛЮТОГО – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З РАКОМ

Онкологічні захворювання є однією з основних причин смертності в усьому світі. Кожного року майже 12 мільйонів жителів нашої планети вперше хворіють на рак, і майже 8 мільйонів помирають від цього захворювання. – наводить сумну статистику онколог, завідуючий онкохірургічним відділенням № 1 Сумського обласного клінічного онкологічного диспансера Дмитро Панченко. – ВООЗ вважає, що число випадків захворювання на рак зросте у най ближчі 20 років на 70%. Онкологічна захворюваність стабільно зростає на 2,6—3% на рік, і рак продовжує “молодшати”. Здавалося б, за цими показниками Україна не дуже відрізняємося від розвинених країн, однак слід відмітити, що середня тривалість життя українців на 10—20 років менша, а захворюваність на рак істотно зростає після 50 років. І далеко не кожен українець доживає до “свого” раку, помираючи з інших причин.

В Україні щорічно біля 160 тисяч хворих вперше чують діагноз – рак, і майже 80 тисяч помирають щорічно від ракової хвороби. Чоловіки найчастіше страждають на рак легенів, передміхурової залози, товстої кишки, шлунка, підшлункової залози. У жінок найчастіше виявляються рак грудної залози, товстої кишки, шийки та тіла матки, легенів. 40 % вперше виявлених злоякісних новоутворень – це, нажаль, візуальні форми раку. Тобто ті, форми злоякісних новоутворень, виявлення яких не потребує спеціальних умов і спеціального дороговартісного обладнання. Лікар повинен лише ретельно оглянути хворого і задати йому ті питання, які приведуть до виявлення перших ознак злоякісного новоутворення. Теоретично всі візуальні форми раку повинні виявлятися саме на ранніх стадіях, що буде гарантувати пацієнтам, практично стовідсотковий, позитивний результат від лікування. Тому наводжу сумну статистику: 70 – 75% смертей від візуальних форм раку пов’язані саме з пізнім зверненням самих хворих до лікаря.

Україна посідає друге місце за темпами поширення раку в Європі. За розрахунками фахівців, станом на 2020 рік в Україні кількість тих, хто вперше захворів на рак, перевищить 200 тис. чол. на рік. Що ж до показників смертності від онкологічних захворювань, то кожен другий-третій онкохворий в Україні помирає у перший рік хвороби, що у 2—10 разів перевищує аналогічний показник у розвинених країнах. Водночас, близько 5% людей із встановленим діагнозом “рак” відмовляються від лікування через відсутність коштів, і ще більше людей, котрі підозрюють у себе цю страшну хворобу та бояться йти до лікаря.

Основні фактори ризику виникнення злоякісних новоутворень мало чим відрізняються у різних країнах світу. Третина усіх смертей від раку трапляються, коли наявні: куріння, специфічне харчування та ожиріння, споживання алкоголю, брак фізичної активності. Куріння лишається найбільш вагомим чинником та є причиною близько 20% випадків смерті від раку легенів. Споживання алкоголю є найбільш розповсюдженою причиною смерті від раку у Європі та Америці, а нездорове харчування та надмірна вага стають дедалі вагомішими чинниками ризику у країнах з низьким рівнем прибутків населення.

Хоча онкологічні захворювання — це завжди трагедія, однак нагадую, що рак — не вирок, і він добре лікується на перших стадіях захворювання, у так званий дометастатичний період. За даними Національного інституту раку, з урахуванням усіх чотирьох стадій захворювання, повністю виліковуються 41,4% пацієнтів за п’ятирічний період спостереження. Медицина не стоїть на місці, методи боротьби з онкологічними захворюваннями рік у рік вдосконалюються. Проте поки що наполегливо рекомендую не нехтувати профілактикою: не зловживати шкідливими звичками та вести здоровий активний спосіб життя. Тільки дотримання цих простих правил у змозі запобігти на третину новим випадкам раку. Адже профілактика — це золотий стандарт у медицині, у тому числі — в онкології.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: