ОТРУТА ЗЕМЛІ

20 марта 2017 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | 2 коммент. | №11 (1094)

В № 5 від 1 лютого 2017 року ми інформували про надзвичайну ситуацію, яка сталася в Охтирському районі за 12 км на схід від Охтирки. Мова йшла про розгерметизацію нафтогазозбирального колектора, внаслідок чого 23 січня стався витік нафти. Наступного дня на місце події виїхали фахівці сумської Держекоінспекції, які обстежили 8046 кв. м. угідь та взяли проби ґрунту. Тоді ж НГВУ «Охтирканафтогаз» відзвітувало, що на земельній ділянці, що прилягає до нафтозбирального колектору, проведені необхідні заходи по локалізації забруднення. І у разі необхідності забруднений нафтопродуктами ґрунт буде переміщений на майданчик біодеструкції шлаконакопичувача на Качанівському родовищі.

З тих пір минуло майже два місяці. Здавалося б, за такий термін можна було усунути наслідки пориву та вивезти токсичну суміш нафти і чорнозему подалі від сільгоспугідь. Проте сталося не так, як гадалося.

Знають про цю проблему й у районній раді. В приміщенні райдержадміністрації 3 та 13 березня відбулися засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Під час засідання розглядалося питання стану ліквідації наслідків поривів на нафтозбірному колекторі НГВУ «Охтирканафтогаз» ПАТ «Укрнафта» ГЗВ-6 – вузол підключення в нафтопровід «ГЗУ-2,3,4,5,9 – КЗП Бугруватівського родовища».

За результатами засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій площа забруднення і сума завданих збитків є значно більшими, ніж заявлено НГВУ. Але факт аварії підприємство намагається приховати. Фактично, з порушенням чинного екологічного законодавства, забруднена земля з нафтою зберігається серед поля на невеликій земельній ділянці, яка знаходиться в оренді НГВУ «Охтирканафтогаз».

Також НГВУ «Охтирканафтогаз» на запит районної державної адміністрації та районної ради відмовляється надавати інформацію стосовно дотримання земельного і природоохоронного законодавства, використання і охорону земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

Керівництво підприємства НГВУ «Охтирканафтогаз» особисто ігнорує засідання спеціалізованих комісій, направляючи кожен раз різних представників на рівні спеціаліста.

Був присутній на засіданні й керівник філії ПрАТ «Райз-Максимко» Микола Смілик, орендовані землі якого й були рясно политі нафтою.

«Я дивуюся, якщо купу гною залишиш без нагляду, то штраф в 300-500 тисяч виставлять, а як нафта розлилася на двох гектарах – «Охтирканафтогазу» як з гуся вода», – дивується аграрій Микола Смілик.

Від слова члени комісії перейшли до діла і вирішили особисто проінспектувати стан сільгоспугідь та оцінити екологічні наслідки розгерметизації нафтогазозбирального колектора. Виїхали за місто, потряслися на розбитій вантажівками дорозі, далі непрохідне поле і вдалині починають виднітися терикони з нафти та чорнозему (див. перше фото).

У присутніх від побаченого пейзажу та наплювацького ставлення нафтового гіганта до навколишнього середовища волосся стало дибом. Семеро робочих лопатами гребли масну землю та згортали її в купи. А потім цю чорну масу везуть за 500 метрів на територію газорозподільчого вузла під номером шість і складують там на голу землю без твердого покриття. Не потрібно бути екологом чи хіміком, аби зрозуміти, що такого наша екосистема не вибачить: кричуща халатність відгукнеться місцевим мешканцям в недалекому майбутньому загостренням хронічних та появою нових страшних хвороб.

Члени комісії Юрій Римар, Микола Смілик,
Роман Бублик та голова Кардашівської сільради
Микола Сердюк оглянули місце розливу нафти

Це ж треба додуматися, вичерпувати нафту відрами та гребти землю лопатами замість того, щоб долати наслідки екологічної катастрофи цивілізованим шляхом: ще до танення снігу вивезти забруднений нафтопродуктами ґрунт на спеціалізований майданчик в Малій Павлівці, а не чекати, доки чорне золото почне отруювати ґрунтові води. Тому члени комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій прийняли рішення про оголошення технічного пориву, як це зазначено в документації НГВУ «Охтирканафтогаз», надзвичайною ситуацією та винести на позачергову сесію районної ради, яка відбудеться 15 березня, проект рішення «Про негативний вплив на довкілля та відсутність вільного доступу до інформації про його стан внаслідок діяльності на території району НГВУ «Охтирканафтогаз». Згідно з яким голові Охтирської РДА Віталію Супруну та голові райради Роману Бублику доручено звернутися до керівництва НГВУ «Охтирканафтогаз» ПАТ «Укрнафта» з вимогою в найкоротші терміни вжити вичерпні заходи щодо ліквідації наслідків аварії, зі складанням графіку виконання робіт, аби й цього разу нафтовикам не зійшло це з рук.

ЦИФРИ

53% видобутку нафти з конденсатом та 36% видобутку газу від загального видобутку по ПАТ “Укрнафта”, і більше 37% від видобутку нафти з конденсатом та 5% видобутку газу в цілому по Україні забезпечує НГВУ «Охтирканафтогаз».

3 витоки нафти сталося протягом січня-лютого місяця поточного року на території Охтирського району.

9432,75 м2 – загальна площа забруднених земельних ділянок на території Кардашівської сільської ради. Орієнтовна сума завданої шкоди складає 265 024,93 грн.

P.S.: Під час виїзду комісії на місце пориву на полях Кардашівської сільради були помітні нафтові плями, якими рясно вкрита багатостраждальна земля. «Роксолана» підготувала інформаційний запит до «Сумського обласного лабораторного центру МОЗ України», аби з’ясувати, чи придатні дані землі для вирощування сільгосппродукції та як це позначилося на якості питної води.

Олена Кириченко

 Комментарии (2)

 

  1. Петро пишет:

    Позасирали нам екологію. а тепер чутки бродять, що до Полтави НГВУ переведуть, і залишимося ми ні з чим.

  2. Макс пишет:

    І ніхто не дасть відповіді, коли все це безладдя припиниться. помахають віртуально пальчиком перед керівництвом НГДУ, зроблять вигляд, що вживають якихось мір, на цьому все закінчиться. ніякої відповідальності.

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: