НАЙШЛА КОСА НА КАМІНЬ, або ЧИ ЗАГРОЖУЄ БЕЗГАЗ ОХТИРЦІ?

16 июня 2017 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | Нет комментариев | №24 (1107)

Чотири села у Роменському районі залишилися без газу у зв’язку з припиненням видобутку на Південно-Панасівському родовищі через відмову Державної служби геології і надр продовжити строк дії спецдозволу, який закінчився 9 червня.

НГВУ «Охтирканафтогаз» ПАТ «Укрнафта» вимушене було припинити роботу, інакше керівникам підприємства загрожувала б кримінальна відповідальність.  Наразі 320 побутових споживачів регіону залишилися без блакитного палива на невизначений термін.

Виконавчий віце-президент із соціального та екологічного розвитку Укрнафти Геннадій Радченко повідомив також, що 27 червня закінчується двадцятирічний термін дії ще  п’яти родовищ: в Анастасіївці, Артюхівці, Коржах та Рибальському. Через це, за інформацією Сумської облдержадміністрації, до кінця червня без централізованого газопостачання залишиться ще 8 населених пунктів області, де проживає більше 50 тисяч чоловік. Технічна можливість альтернативного централізованого газопостачання в цих населених пунктах відсутня.

Де.  саме зникне газ, поки що не повідомляється. Про це споживачі дізнаються з повідомлення ПАТ «Сумигаз», якому буде направлено офіційного листа від газодобувної компанії про припинення подачі газу в конкретні населені пункти.

Геннадій Радченко заявив, що Укрнафта направила в Державну службу геології та надр України всі необхідні документи для того, щоби продовжити дев’ять спецдозволів для видобутку вуглеводнів, в тому числі у Сумській області. Однак Держгеонадра не задовільнила звернення підприємства. Держгеонадра пояснюють свою відмову у наданні спецдозволів тим, що правила видачі спецдозволів зобов’язують Укрнафту спочатку погасити заборгованість перед державною скарбницею. Проте положення, на які посилаються Держгеонадра, вже півроку як скасовані – минулого року Укрнафта виграла низку судових справ в адміністративних судах. За попередніми розрахунками, якщо видобуток на перелічених родовищах зупиниться, роботу можуть втратити близько 1,5 тис. працівників Укрнафти у Сумській області. В Охтирці структурні підрозділи «Укрнафти» є бюджетоутворюючими й забезпечують 40 процентів надходжень до міського бюджету. Без цих коштів (а йдеться про 45 мільйонів гривень) може виникнути гостра соціальна криза.

Відключення селян від газу є наслідком довгострокової війни, яку веде Сумщина із «Укрнафтою» через те, що остання, використовуючи надра регіону і завдаючи величезної шкоди місцевим жителям екологічними катастрофами через пориви нафтопроводів, отруєною водою у  колодязях, розбитими дорогами і підвищенням  радіаційного фону, пов’язаним із видобутком нафти і газу, не хоче ділитися із областю свїми прибутками, частину яких мала б використати в якості компенсації на розвиток інфраструктури тих районів, де працює.

Нагадаємо, що коментуючи цю ситуацію голова Сумської ОДА  Микола Клочко у лютому 2017 р. заявив: «Так знущатися з Сумщини, як це роблять НАК «Нафтогаз» і ПАТ «Укрнафта» є просто неподобством. Коли ми звертаємося до них з пропозицією долучитися до вирішення питань соціально-економічного розвитку територій, на яких вони добувають нафту та газ, у відповідь отримуємо відмову. НАК «Нафтогаз» відмовляється купувати обладнання  підприємств області, заганяючи машинобудівну галузь Сумщини у глухий кут. «Укрнафта» забруднює територію Сумщини, а компенсувати збитки не збирається».

З метою забезпечення безперебійного функціонування соціальних, освітніх і медичних установ, задоволення побутових потреб всіх жителів 4-х населених пунктів двох районів перший заступник голови ОДА Олександр Марченко дав доручення провести обстеження усіх установ і домогосподарств на можливість підключення приладів до джерел скрапленого газу, визначення вартості забезпечення домогосподарств скрапленим газом, проведення позачергових сесій районних рад щодо виділення на зазначені цілі додаткових коштів. Питання перебуває на контролі облдержадміністрації.

Не секрет, що і Охтирка, і Охтирський район користуються місцевим газом, який Охтирканафтогаз добуває з наших надр уже 60 років. І просто неможливо собі уявити, що через чиїсь чвари, амбіції, гроші ми можемо залишитися без благ цивілізації і про це ніхто не подумав і пальцем  не ворухне. Бюджету міста не вистачить, аби покупити усім електричні плити чи перевести на скраплений газ. Та поки що у міській раді про цю проблему анічичирк, ніби її і не існує.

Підготувала Л. Меркульцева

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: