Є ПРОРОКИ І У СВОЇЙ ВІТЧИЗНІ

8 июля 2017 | ЖИТТЯ РАЙОНУ | Нет комментариев | №27 (1110)

Селекціонери напередодні 120-річчя існування станції продемонстрували свої останні досягнення: у цьому році три нових сорти озимої м`якої пшениці, які показали відмінні результати, були занесені до Державного реєстру сортів України. Багато хто з аграріїв не раз обпікався, віддаючи дань моді і іноземним сортам, купував начебто сортове насіння у шахраїв-посередників і отримував пшик. Тому час примушує повернутися  обличчям до місцевих селекціонерів, які знають регіональні агротехнічні вимоги, знайомі з примхами природи лісостепової і степової зони, спеціалізуються на виведенні районованих сортів пшениці, ґрунтуючись на багатющому досвіді цілих поколінь науковців. Учасникам заходу господарі, нічого не приховуючи, показали всі поля, де вирощують виробничі посіви озимої пшениці, соняшнику, гороху, цукрових буряків. Та особливий інтерес викликали дослідні ділянки відділу селекції озимої пшениці. Здавалося б, яка різниця у тій пшениці? Та, як виявляється, кожен сорт має своє неповторне «обличчя», яке спеціаліст – вчений агроном розпізнає з першого погляду.

Представники науки, виробництва і бізнесу зустрілися на Дні поля, що проходив на минулому тижні на базі Іванівської дослідно-селекційної станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України.

Михайло Васильович СОЛОШЕНКО, керівник Іванівської дослідно-селекційної станції з 2005 року:

- Не секрет, що наш колектив пережив нелегкі часи становлення у незалежній Україні. Постійне державне недофінансування науково-дослідних робіт мало не привело до повного занепаду селекції, яка трималася на ентузіастах. Я пам’ятаю на початку своєї роботи на посаді, як серед ночі будили телефонні дзвінки служб безпеки банків, яким були винні по кредитах. Кажу, хлопці, а ви на годинник дивилися? А мені у відповідь – це щоб тобі банк снився, а не дівчата… Зараз про це жартома розповідаю, а тоді не до сміху було. Але ж зуміли вибратися з боргів, зуміли зберегти кістяк колективу, почати нове сортовипробування, застосовувати нові методи створення сортів.

За останні роки ми придбали 25 одиниць сучасної сільгосптехніки, ведемо модернізацію і оновлення всієї матеріально-технічної бази, утримуємо більше 80 робочих місць і вчасно платимо заробітну плату більше 4 тис. грн. в середньому, несемо відповідальність і перед громадою села, допомагаючи школі та дитсадку. Тому досягнення наших селекціонерів – старшого наукового співробітника лабораторії селекції озимої пшениці, провідного селекціонера, автора трьох сортів, занесених до Держреєстру, Світлани Власенко, завідуючого лабораторією селекції озимої пшениці, старшого наукового співробітника, кандидата сільськогосподарських наук Миколи Будовського, заступника директора з науки Сергія Власенка, молодого селекціонера Олександра Панова та усіх інших співробітників станції стали для нас справжньою нагородою за наполегливість і віру в свої сили.

Олександр Степанович КЛОЧКО, начальник управління агропромислового розвитку Охтирської РДА:

- Ми зробили об’їзд полів Іванівської дослідно-селекційної станції. Я бачив, як учасники заходу прискіпливо оцінювали їх стан, цікавились характеристиками сортів, біологічними та господарськими ознаками, якістю зерна, здатністю до протистояння викликам погоди, стійкістю до хвороб. Такі Дні поля дуже важливі для обміну досвідом, для впровадження нових технологій і сортів у своєму господарстві. Науковці акцентували увагу на дотриманні всіх агротехнічних норм вирощування сільськогосподарських культур та на вчасному проведенні жнивної кампанії 2017 року, яка розпочнеться в районі трохи пізніше, ніж зазвичай. Кожен із аграріїв хоче отримати високий врожай, закласти основу для майбутнього, тому цікаво було оглянути дослідні ділянки, той самий «пологовий будинок» для нових сортів, над якими працюють зараз селекціонери. Вони експериментують, підбирають «папу» і «маму», проводять внутрівидову гібридизацію та багаторазовий індивідуально-сімейний добір по кількісних та якісних ознаках сорту для наступних ще більших врожаїв. Горджуся досягненнями науковців Охтирщини, адже з 12 сортів озимої пшениці, зареєстрованих в Україні цього року – три наші. Ще 2 сорти проходять держвипробування, а 6 сортів знаходяться в розробці. Як бачимо, перспектива є.

Світлана ВЛАСЕНКО, селекціонер:

- Я дуже задоволена результатом нашої праці, яким стали сорти озимої пшениці «Охтирчанка ювілейна», присвячена 120-річчю Іванівської дослідно-селекційної станції, «Воздвиженка» названа на честь релігійного свята Воздвиження, коли ми здавали насіння на сортовипробування. А назву сорту пшениці «Світанкова» взагалі дав її незрівнянно красивий вигляд – при достиганні соломина і ості колоса набувають не звичайного солом’яного кольору, а стають світло-рожевими, аж просвічуються, як горизонт на сході сонця. А ще ми готуємо на наш своєрідний екзамен новий сорт, якому ще не дали назву. Головна його особливість – темно-зелене забарвлення практично до самого збирання урожаю. Звичайно, це як ліричний відступ, адже крім усіх декоративних ознак, ці сорти мають багато переваг над іншими сортами, за що й увійшли до Держреєстру.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: