У полоні полинолистої

29 июля 2017 | НОВИНИ | Нет комментариев |

Кожного року починаючи з весни і аж до пізньої осені журналісти «Роксолани» виявляють місця розростання небезпечного карантинного бур`яна – амброзії. В минулому році «Роксолана» навіть підготувала для комунальників карту-гід по злаковим місцям, де амброзія відчувала себе королевою рослинного світу. Інколи працівники комунальної сфери дослухалися до практичних порад і все ж скошували непрохану гостю. Та в більшій половині випадків ці заходи були запізнілими, бо амброзія встигала наплодити тисячі зерен, які наступного року проростали з новою силою.

Розуміючи небезпеку даного буряну в міській раді на початку 2012 року прийняли Програму по виявленню, локалізації та ліквідації амброзії полинолистої в місті на 2012-2017 роки. На реалізацію даної програми були покладені великі сподівання: зменшити площу засмічення амброзією до повної її ліквідації та збереження природної родючості ґрунтів та екології земель.

Одним з оптимальних варіантів розв’язання цієї проблеми вбачалося  залучення широкої громадськості на добровільних засадах та одночасне застосування комплексу заходів (агротехнічних, хімічних), створення штучних фітоценозів з багаторічних трав у вогнищах амброзії. Згаданий  варіант фітоценотичного контролю заснований на здатності багаторічних трав пригнічувати ріст рослин амброзії до незначних розмірів. Передбачалося пріоритетне значення надавати механічним, агротехнічним та хімічним методам боротьби.

На практиці це мало виглядати наступним чином:  скошування рослин амброзії полинолистої перед цвітінням в період бутонізації, виривання рослин амброзії з корінням та їх знищення шляхом спалювання у спеціально призначених місцях або подрібнення з наступним захороненням решток у санітарних ямах з використанням гасу чи вапна; знищення рослин амброзії на засмічених ділянках агротехнічним методом: перекопування або приорювання ґрунту з подрібненням рослинних решток та наступним висівом на цих ділянках багаторічних низькорослих трав або газонних трав. Щодо узбіччя доріг (автошляхів та залізничних колій) – шляхом обприскування гербіцидами відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, планувалося завдати нищівного удару по бур`яну.

Проте прогулявшись вулицями міста та передмістям стає зрозумілим, що красиво про боротьбу з амброзією написано, а на практиці вона буяє майже в кожному охтирському дворі, на клумбах, в рівчаках – одним словом, повсюди. Як кажуть у народі, швидко казка мовиться та повільно справа робиться: комунальники лише знизують плечима: амброзії багато, а нас, вартових чистоти, мало. До того ж мешканці приватного сектору не дуже переймаються небезпечним сусідством з полинолистою, не бажаючи лишній раз махнути косою.

«Роксолана» звернулася до начальника управління капітального будівництва та комунального господарства Охтирської міськради Олександра Демиденка за коментарями:

- Роботи по скошуванню амброзії в цьому році виконує ТОВ «Грінсад», який виграв тендер на надання послуг з озеленення території та утримання зелених насаджень міста. Тому в центральній частині міста: в парках, скверах, на клумбах проводиться систематичне скошування карантинного бур`яну. Стосовно приватного сектора, то мешканці повинні самостійно вести боротьбу з амброзією. Щодо території, яка закріплена за багатоповерхівками, за вчасним знищенням амброзії повинні слідкувати комунальні служби чи представники ОСББ. Незабаром запрацює інспекція з благоустрою в новому складі. Сподіваюся, що контроль за роботами по знищенню амброзії допоможе викорінити її з міста назавжди.

Від редакції: Нагадаємо, що ТОВ «Грінсад» виграв тендер наприкінці січня 2017 року, запропонувавши ціну на 10 грн. меншу ніж КП «Благоустрій» – 329 990 грн. В додатку № 3 до тендерної документації зазначений перелік робіт, які виконує протягом року «Грінсад». В п. 17 зокрема йдеться про боротьбу з амброзією: скошування, виривання з корінням, знищення амброзії полинолистої (в разі необхідності). В червні виконавець послуг вже отримав від управління капітального будівництва та ЖКГ 100 тис. 700 грн. за надані послуги.

Як показує практика, методи боротьби з амброзією не дозволяють повністю вирішити проблему з її розповсюдженням. Систематичні скошування та перекопування посівів шкідливого бур`яну спільно всіма учасниками комунальної ланки позбавили б Охтирку від полону амброзії полинолистої.

Олена Нікуліна

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: