Над суїцидальною прірвою

12 сентября 2017 | НОВИНИ | Нет комментариев |

У Почаївській лаврі колишній військовий скоїв самогубство. У Стрию 29-річний чоловік зістрибнув з моста на дорогу. У Києві один чоловік вбив двох жінок, підпалив квартиру і вчинив самогубство, інший киянин

style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-6323758767109830"
data-ad-slot="8461701428"
data-ad-format="auto">

href="https://zaxid.net/u_kiyevi_cholovik_pidirvav_sebe_granatoyu_n1433053">підірвав  себе гранатою. А в Харкові пенсіонер скоїв самогубство, стрибнувши з 55-метрового оглядового колеса. Повідомлення про суїциди сколихують країну майже кожного дня. Чому люди зважуються на такий страшний крок і як ці випадки можна попередити напередодні Всесвітнього дня запобігання самогубствам, ми запитали у методиста з психологічної служби відділу освіти Охтирської РДА Лариси Рудь:

-  У кожного своя причина. Якщо у людини все в житті стабільно, є улюблена робота, гідна зарплата або пенсія, людина розвивається, будує плани на подальше життя, займається улюбленим хобі або спортом, то в голову такої людини не закрадатимуться думки про самогубство. А коли людина затиснута проблемами з усіх боків і не може впоратися з ними, то думки про суїцид можуть стати нав’язливими.

Психологи та науковці підрахували, що Україна посідає перше місце серед європейських держав за кількістю самогубств – на 100 тисяч осіб у нас припадає 22 самогубства за даними Державного комітету статистики. Смерть від суїциду займає 3-е місце в Україні після природної смерті і смерті від зовнішніх причин. Однак офіційна статистика самогубств значно відрізняється від реальних цифр у 2-4 рази в бік збільшення. А випадків суїциду, які ніким не фіксуються, а також невдалих спроб самогубства - в 7-10 разів більше.

Така ситуація може пояснюватися тим, що українці вже більше трьох років живуть в складних життєвих обставинах: смертельний коктейль з інгредієнтів у вигляді військових дій, інфляції, безробіття, мізерних пенсій, відсутності належної медичної допомоги викликає у людей депресію і штовхає на самогубство.

За статистикою чоловіки чи жінки більше схильні до суїцидів?

- Жінки вибирають більш "гуманні", на їх погляд, способи, ніж чоловіки. Наприклад, ковтають таблетки або ріжуть вени. Тому вони і виживають частіше. А ось чоловіки, вибирають інші методи: викидаються з вікон, вішаються, пускають собі кулю в скроню.

Як розпізнати суїцидальні схильності та попередити лихо?

- Насторожити повинен пригнічений стан людини протягом тривалого часу. Неодноразові висловлювання, на кшталт, піду повішуся, втоплюся у річці глибокій, я нікому не потрібен, все набридло, без мене буде краще, -  також є тривожними дзвіночками.

У моїй практиці був випадок, коли мешканець Охтирського району 15 років лякав рідню, що покінчить життя самогубством. Родичі вже звикли до його залякувань та перестали звертати увагу на його погрози, як у тій байці про пастуха, який постійно кричав: «вовки». А коли вовки таки напали на стадо ягнят, йому ніхто не повірив. Так сталося і в житті, на шістнадцятий рік чоловік взяв і повісився на яблуні після чергового шантажу, в той час як члени його сім`ї спокійно пили чай в будинку.

У зоні ризику також люди, які зловживають алкоголем, цигарками та наркотиками. Адже алкоголізм, тютюнопаління та наркоманія є каталізаторами суїцидальної поведінки. Не думайте, що в Охтирці не продають наркотики. Якщо насвай не отримав поки що широко використання, то соль-мікс набирає з кожним роком все більшої популярності. Мені демонстрували відео з мобільного телефону, на якому охтирський таксист виповзав на руках на одній нозі з машини, в той час як інша нога була в не досить зручній фізіологічній позі за спиною – він вважав себе людиною-павуком після вживання того ж соль-міксу.

Окремо відмічу, що люди з психічними розладами: неврозами, депресіями, шизофренією тощо, з важко виліковними та хронічними хворобами також мають схильність до суїцидів.

Потрібні  телефони:

0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів) -  Національна дитяча «гаряча лінія», створена з метою надання можливості дітям анонімно і конфіденційно отримати підтримку і пораду на теми насильства та жорстоке поводження, безпеки в Інтернеті, стосунків у сім'ї, а дорослим - проконсультуватися з психологами, юристами та соціальними працівниками щодо порушення прав дитини.

772  - короткий номер  (безкоштовно для абонентів КиївСтар).

За статистикою, в Україні від самогубств кожного року гине 2800 дітей та підлітків у віці 5-19 років. Як вберегти найдорожче – життя та здоров’я дитини від необдуманого кроку, читайте в 36 номері "Роксолани".

Спілкувалася Олена Кириченко

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: