ЧИ БУДЕ В ГРУНІ РЕНЕСАНС

14 сентября 2017 | АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ`Ю | Нет комментариев | № 37 (1120)

Колись Грунь уже була майже містом – районним центром Сумської області. Тут ще років тридцять  тому працювали 17 магазинів, 3 їдальні громадського харчування, відділення «Сільгосптехніки», цех Охтирського маслозаводу, консервний цех Охтирського райхарчокомбінату, цех фабрики художніх виробів, цегельний завод міжрайколгоспбуду, лісництво, хлібозавод, дільнична лікарня, ветеринарна дільниця. Село має всеукраїнську славу, пов’язану із видатним гумористом Остапом Вишнею. Але, на жаль, до останнього часу роки незалежності не внесли до історії населеного пункту позитивні зміни. Від колишнього промислового потенціалу залишилося одне лісництво та ветеринарна дільниця. Тому в надії на покращення якості життя, яке обіцяла чинна влада, громада вирішила об`єднатися з сусідніми селами, такими ж малоперспективними і вимираючими. 29 грудня минулого року тут відбулися вибори до об’єднаної територіальної громади. Жителі Грунської, Куземинської, Рибальської, В`язівської та Гнилицької сільських рад об`єдналися в одну Грунську об’єднану територіальну громаду (ОТГ). Головою обрали  Олександра Григоровича КУДЛАЯ. З ним і поговоримо про справи новоствореної громади.

Олександре Григоровичу, дайте характеристику ОТГ, яке Ви очолюєте.

-                     Маємо  5130 мешканців на 12 великих і маленьких населених пунктів. Загальна площа  в адміністративних межах становить 24 698 га. Кількість дітей дошкільного віку – 131, шкільного віку – 342.

З чого почали роботу?

-                     Після виборів на першій сесії визнали повноваження сільського голови і 22 сільських депутатів, обрали заступником Валентину Олексіївну Маляренко, яка до цього працювала Грунським головою, обрали виконком із 16 чоловік. До складу виконкому увійшли колишні сільські голови Рибальського – Ігор Савков, В`язового – Роман Москаленко, Гнилиці – Олександр Тіщенко, Куземина – Олександр Довгий, на яких покладено старостинські обов’язки. Крім того, за рекомендаціями жителів старостатів (так тепер називаються території колишніх сільрад) до складу виконкому увійшли авторитетні люди  з кожного населеного пункту. Всі стараються вникати у суть кожного рішення, але є один  член виконкому, представник Гнилиці, який жодного разу не з`явився на засідання. Мабуть, помилилися люди, не на того понадіялися. Знайшли спільну мову і з депутатами. Спочатку всі насторожено придивлялися один до одного, очікували, що груняни перетягуватимуть одіяло на себе, обділятимуть менші села. Зараз маємо взаємопорозуміння.

Які структурні підрозділи вже повноцінно працюють і які подальші плани?

-                     Перш за все був створений відділ освіти, молоді і спорту, який очолив директор В`язівської школи Іван Москаленко. У його підпорядкуванні Грунська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, яка стала опорною, а В`язівський НВК, де залишилося 9 класів, переформатували у її філію, середня школа залишилися в Куземині і НВК в Рибальському, два дитячі садки в Куземині і Груні.

Створений відділ охорони здоров`я, який очолив головний лікар Грунської лікарні Володимир Коваленко. В подальшому відділ реорганізували у первинний центр медико-санітарної допомоги. Вже оформили відповідну ліцензію на медичну практику. Тобто отримали право видавати бюлетені з непрацездатності, виписувати безплатні рецепти, видавати довідки про смерть тощо. Питання організації охорони здоров`я було найболючішим, адже потрібно було скорочувати штати, створювати замість двох сільських дільничних лікарень  амбулаторії загальної практики сімейної медицини в Груні, Куземині і Рибальському, та фельдшерські пункти у Гнилиці, В`язовому, а у Шабалтаєвому і Рубанах ФП і відкрили вперше за багато років. Довелося скоротити 7 чоловік, але процес пройшов майже безболісно: хто пішов на іншу роботу, хто на пенсію. До центру зайнятості ніхто не звертався. Зараз у Груні і Куземині працюють денні стаціонари з 8.00 до 20.00. В Груні цілодобово працює служба екстреної медичної допомоги з централізованою диспетчерською у Сумах, є відповідно оснащений автомобіль.

Створений також фінансовий відділ, який очолила  колишній головний бухгалтер Куземинської сільради Галина Гончаренко. Річний бюджет ОТГ складає 33,2 млн. грн., з них 13,2 – власні надходження, 20 млн. – державні кошти.

На даний момент триває процес формування відділу культури і туризму, адже ми хочемо відродити культурні традиції наших сел, продовжити разом з районним відділом культури фестиваль «Родовід»,  започаткувати зелений туризм тощо.

У планах – створення комунального підприємства «Партнер» для обслуговування населення. Мається на увазі вивезення сміття  з кожного населеного пункту на полігон, який у нас розташований за селом Грунь, чистка доріг від снігу, тримання у порядку обочин, планування земельних ділянок, може бути оранка  і культивація городів. Є кілька стихійних звалищ, які треба впорядкувати. Для того, щоб підприємство запрацювало, держава дала нам субвенцію 750 тисяч гривень на придбання трактора МТЗ-82 з навантажувачем, причіпом, косаркою і відвалом.

Є ще у нас комунальний заклад «Грунський територіальний центр соціального обслуговування населення та надання соціальної допомоги», який очолила колишній керівник місцевого підрозділу «Укрпошти» Олександра Пирятинець. У її відомстві – будинок ветеранів і соціальні працівники.

У Груні і Куземині є пожежні машини і організоване цілодобове чергування пожежних команд. Вони утримуються місцевим бюджетом, забезпечені пальним.

Приділяємо увагу розвитку спорту. У нас є стадіон, об’єднана футбольна команда «Вікторія» (В`язове, Рибальське, Грунь) і «Темп» у Куземині, які беруть участь у районних змаганнях. Волейбольна команда займає стабільно перші місця у районних турнірах. 16 вересня поїдемо змагатися на кращу спортивну команду області серед ОТГ.

Як надаються населенню адміністративні послуги? Чи потрібно за якоюсь довідкою їхати в Грунь чи Охтирку?

-                     Реєстрацію проживання, нотаріальні дії в межах компетенції чинного законодавства виконує секретар ради та спеціалісти, на яких покладено відповідні обов’язки по старостатах. Видача паспортів – питання часу, коли закупимо необхідне обладнання.

Що Ви можете віднести до заслуг ОТГ?

-                     Дорога – це наше найголовніше надбання за цей час. Ми отримали 3 млн. грн. з обласного бюджету і ще 3 млн. від Служби автодоріг України як співфінансування капітального ремонту дороги. На даний момент кошти освоєні і ми вже їздимо по рівненькій трасі від ярка у Ясеновому до кінця Куземина, зроблені заїзди від пасіки у Бандурах до Рибальського і  частину дороги в Гнилиці. Вирішено питання придбання шкільного автобуса для опорної школи, куди підвозяться діти з  чотирьох маленьких сел. До кінця року нам потрібно буде освоїти 4 млн.335 тис. грн., які нам виділено державою на розвиток інфраструктури. З них ми купимо трактора для комунального підприємства, про яке я говорив, решта будуть поділені на кількість жителів кожного села, що входить до ОТГ. В Груні 1 млн.361 тис. буде використано на ремонт вулиці Соснової, що веде до Малої Павлівки, 537 тис. – на ремонт дороги в Рибальському,950 тис. – на капітальний ремонт Куземинської амбулаторії, 218 тис. – на капітальний ремонт ФП в Гнилиці, 529 тис. – на капремонт дороги у В`язовому.

Мені особисто подобається, що наші маленькі села ожили, в них завирувало життя. Наприклад, нещодавно ми святкували День села Рубани. Проживає там всього 23 чоловіка, а на святкування з`їхалося до двох сотень родичів, дітей, онуків. Я побажав усім, щоб до тієї цифри додався хоча б один нулик і незабаром тут не 23 чоловік проживало, а 230. Село дуже мальовниче, ми зробили нову артезіанську свердловину і всі мешканці 100% забезпечені питною водою. У Шабалтаєвому запрацював ФП. У Гнилиці відремонтували клуб, там завирувало культурне життя і місцеві учасники художньої самодіяльності уже їздять з концертами до інших сел. Люди відчули себе рівноправними учасниками громади і це великий позитив. Разом ми гори зрушимо.

Бажаємо Вам успіху.

Запитувала Л. Меркульцева

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: