Нехай би руки повідсихали у тих, хто насмітив

22 ноября 2017 | СВІЖИЙ НОМЕР | 2 коммент. | №47(1130)

Дарувати «друге життя» сміттю – це не лише прояв культури поводження з відходами, а й можливість заробити чималу суму грошей. Коли більшість українців збагнуть це, поняття стихійних смітників відійде в небуття.
Непотріб, що летить з вікон автівок, ялівці та клумби в центральній частині міста в ролі сміттєвих урн, стихійні смітники на берегах річок та на міських околицях – звичайне явище для більшості українських міст та сіл. Містяни вже так звикли до сміттєвих пейзажів, що це стало нормою для більшості з них. Діти також з материнським молоком отримують установку, що це майже нормальне явище, тому й самі викидають обгортки з цукерок та пакунки з-під соку собі під ноги.
А ось міська влада Миргорода разом з його мешканцями зуміли переламати стереотипи і поглянути на культуру поводження зі сміттям з іншого боку – фінансового, і навчилися заробляти на цьому гроші.
Роботи по збору, сортуванню та зберіганню сміття в Миргороді на міському полігоні виконує комунальне підприємство «Спецавтотранс», яке окрім цього відповідає ще й за утримання доріг, механізоване прибирання вулиць.
У 2005 році в Полтавській облдержадміністрації свою програму презентувала німецька фірма SSI Schafer. Даним проектом зацікавився тодішній мер Миргорода. Була укладена домовленість, згідно якої німецькі партнери постачали контейнери для роздільного збору відходів.
Тоді в місті була запущена серйозна інформаційна кампанія: здавалося б, що про роздільне сортування сміття не знав хіба що глухонімий і сліпий одночасно. Тому німці через півроку були шоковані таким успіхом, адже миргородські комунальники ледь справлялися з напливом сміття для переробки.
За інформацією начальника КП «Спецавтотранс» Олександра Онищенка, зараз підприємство має 32 майданчики, на яких розміщено 144 контейнери для збору твердих побутових відходів і 96 контейнерів для вторинної сировини. На деяких майданчиках встановлені нові контейнери-депо місткістю 3,2 кубічних метрів, конструкція яких є закритою і не дозволяє проникати пилу і волозі, а також унеможливлює стороннє проникнення з метою крадіжки вторсировини.
Після збору комунальники переходять до сортування вчорашнього сміття за допомогою гідравлічного пресу, стискаючи та пакуючи його у «біг-беги». Далі ця сировина відправляється в Черкаси на підприємство «Черкасивторсировина», де її подрібнюють, виготовляють гранули, які йдуть на виробництво іграшок, посуду тощо. За рік такої роботи КП «Спецавтотранс» отримує близько 300 тисяч гривень. Ці кошти використовують, в основному, на сплату екологічного податку.
Цікаво знати: Сміття в Європі сортують давно. Там це прибутковий бізнес. Лідером переробки є Швеція, де за допомогою вторинної сировини опалюють будинки та виробляють електроенергію. Країна навіть імпортує відсортований непотріб з інших країн світу.
В Охтирці останнім часом також збільшилася кількість спеціалізованих контейнерів для збору, поки що лишень ПЕТ-пляшок. Чи скоро наше місто візьме приклад з Миргорода, ми запитали у заступника міського голови Сергія Мартим`янова:
- Збором ПЕТ-пляшок в Охтирці займається ДП «Верп» ТОВ «Водоторгприлад» та КП «Благоустрій». Нещодавно за кошти на виконання депутатських повноважень Олега Сікуна було закуплено 39 контейнерів для збору вторсировини та інформаційних табличок, які комунальне підприємство «Благоустрій» вже розмістило по місту. Їх легко можна ідентифікувати за кольором – ємності для пластику мають жовте забарвлення. Завдяки цьому вдалося розвантажити сміттєві контейнери завдяки відокремленому збору габаритного поліетиленового сміття.
Чи поспішають охтирчани заключати договори на вивіз сміття, ми запитали у директора ДП «Верп» ТОВ «Водоторгприлад» Геннадія Зюзі:
- Станом на початок листопада цього року охтирчани заключили 4113 договорів на вивіз побутового сміття з приватного сектора, в той час як загальна кількість садиб складає 8500. Тобто лишень господарі 48 % домоволодінь користуються нашими послугами. В 2017 році кількість договорів на вивіз сміття зросла на 121 одиницю в порівнянні з минулим роком. Тариф на одну особу складає 14,03 грн. в місяць.
Я вважаю, що доки не запрацює система покарання злісних забруднювачів охтирських земель, люди не поспішатимуть заключати договірні відносини на вивіз сміття з нашим підприємством. Щодо збору вторсировини, то по місту ми розмістили 50 контейнерів для збору ПЕТ-пляшок.
На запитання, чи не планують збирати відокремлено ще й папір та скло, Геннадій Зюзя відповів, що в невеликих містах шкурка вичинки не коштує. «В обласних центрах можливо це й рентабельна справа, а в Охтирці цим повинна займатися міська влада», – вважає Геннадій Васильович.
Тому про роздільний збір ПЕТ-пляшок, скляної тари, паперу та органічних відходів, на жаль, поки що не йдеться. Не цікаво це ані комунальникам, ані місцевим підприємцям, та й черги з іноземних інвесторів також не видно.
Зазирнемо на роздолля правового поля. Відповідно до Закону України «Про відходи» власники, користувачі, у тому числі орендарі житлових будинків, підприємств, установ, організацій та земельних ділянок повинні укладати договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, та здійснювати оплату таких послуг. З квітня 2015 року за результатами конкурсу на території міста Охтирка таким виконавцем визначено ДП «Верп» ТОВ «Водоторгприлад».
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» зобов’язує споживача до укладення договорів на надання житлово-комунальних послуг, в тому числі й на вивіз сміття. Але більшість містян ігнорують букву закону, тим самим порушуючи Правила благоустрою території міста Охтирка. Адже відсутність у підприємств, установ, організацій та власників чи балансоутримувачів садиб договору на вивіз побутових відходів дає право представникам інспекції з благоустрою складати протоколи, на підставі яких буде відкриватись адміністративне провадження. Тому містянам, яким закони не писані, загрожують реальні фінансові стягнення: сума штрафу для фізичних осіб складає від 20 до 80 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (340-1360 грн.), а для юридичних осіб – від 850 до 1700 грн.
Тобто законодавчий механізм для того, аби раз і назавжди прибрати сміття з міських вулиць та околиць, існує. Щоправда, фінансовий батіг не такий вже й болючий. Тому охтирчани не поспішають вишиковуватися у чергу для заключення договорів на вивіз сміття. Натомість недалекі свинолюди везуть відходи своєї життєдіяльності в лісосмуги та на береги річок.
Черговий стихійний смітник розростається в районі Левади неподалік провулку Мішечкіна. Мішки, набиті доверху людським «лайном» та водяні бульбулятори зі шприцами заслали, немов ковдрою, берег меліоративної канави. До речі, охтирчани часто рибалять в цьому районі та ще й умудряються піймати щуку. Дивно, як риба ще не виздихала від такої кількості мотлоху. Через декілька десятків метрів там знаходиться житловий масив, мешканці якого також не у захваті від сусідства зі смердючими купами. Бидло, яке зекономило декілька гривень на вивезенні сміття, наносить незворотних збитків природі, а разом з тим і людям. Невже жодна звивина мозку бидлоти, яка безсоромно смітить скрізь, не породжує думки про страшенні наслідки такої свинської поведінки.
Ми є частиною цілісної екосистеми, і якщо хоч одна її ланка зазнає негативного впливу, то всі інші страждатимуть. Погіршення екології призводить до сплеску онкологічних хвороб та захворюванням дихальних шляхів. Нехай би руки повідсихали у тих, хто не гребує смітити на лоні природи, тоді б ми зажили, немов у раю.

Олена Кириченко

Сміття в цифрах: 40% відходів можуть бути повторно використані.
7 частина України завалена сміттям.
Лише під офіційними звалищами 43 тисячі квадратних кілометрів території України поховано під офіційними звалищами.
мінімум 1 кг непотребу додає щодня до цієї кількості кожен українець.
До речі, з 2018 року має вступити в дію поправка до Закону України «Про відходи», згідно з якою сміття має потрапляти на полігони вже відсортованим. Але постанов з переліком та послідовністю операцій з непотребом досі не створено.
Сміттєвий калькулятор. На сортуванні відходів можна також зекономити, якщо врахувати, що за рік людина утворює 20-70 кг сміття. Так, приблизно за 100 кг макулатури можна заробити 260 грн. Одна пластикова пляшка важить 15 грамів, а для кілограму слід назбирати майже 70, що відповідатиме 5 грн. Але за тонну пляшок переробник має заплатити 15 тисяч гривень.

 

 Комментарии (2)

 

  1. Пионер пишет:

    Коли вже Еуропа прийде на прибере у нас смiття та бруд?Що вони такi за свинi тi нiмцi та хранцузи?Що не можуть пiсля нас прибрати?

  2. Борис пишет:

    Так виникає питання: скільки адміністративних протоколів склала інспекція з благоустрою на порушників. Чому репортаж не повний і немає інформації про саме головне – покарання винних!!!

Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: