Кому довірити своє здоров’я?

29 января 2018 | НОВИНИ | Нет комментариев |

В новому 2018 році нам обіцяють безкоштовні вiзити до сімейного лікаря, екстрену, паліативну допомогу та пологи. За інші послуги доведеться платити. Чи готова Охтирщина до перезавантаження галузі, що чекатиме на пацієнтів після медичного фальстарту, ми запитали у заступника головного лікаря по медичному обслуговуванню населення Охтирського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Оксани Дзюби:


З 12 грудня 2017 р. в Охтирці розпочав працювати КЗ ОМР «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», який очолила головний лікар Вікторія Матосова. Центр складається з двох амбулаторій: амбулаторія №1 розташована за адресою: вул. Сумська, 55, завідуюча – Оксана Горда; амбулаторія №2 розташована по вул. Петропавлівська, 15, завідувач – Тетяна Щербина. За адресою вул. Київська, 96  функціонує корпус №2 амбулаторії ЗПСМ № 2.

Які зміни очікують на пацієнтів в 2018 році?

- З 1 січня цього року вступила в дію медична реформа, яку президент Петро Порошенко підписав в останні дні 2017 року. Невдовзі має запрацювати принцип «гроші ходять за пацієнтом». Для нас це означає старт так званої приписної кампанії вже з 1 квітня, коли охтирчани повинні будуть обрати собі сімейного лікаря. А комунальні заклади медичної галузі будуть перепрофільовані на комунальні некомерційні підприємства.

Угоди між лікарем і пацієнтом необхідні для того, аби визначати компенсацію. Міністерство охорони здоров’я зробило відповідні розрахунки – держава платитиме лікарю щорічно 370 гривень за одного пацієнта. З 2019 року цю суму планують збільшити до 450 гривень.

Які документи знадобляться для підписання угоди з лікарем?

- Візьміть із собою до лікарні паспорт та ідентифікаційний номер, а для дітей знадобиться свідоцтво про народження дитини та паспорт і код обох його батьків або опікунів.

Лікар внесе Ваші дані в систему, роздрукує декларацію, яку Ви підпишете у двох примірниках, один з яких залишається у Вас.

Уважно перевіряйте дані перед тим, як підписати декларацію. Декларація з’явиться в системі після подвійної авторизації: лікар попросить назвати код, який надійде Вам у СМС-повідомленні. Якщо ж не маєте гаджета – не біда, лікар сфотографує чи відсканує Ваші документи. Тільки після цього декларація з’явиться у системі.

У якому випадку лікар зможе відмовити пацієнту у підписанні договору?

- Лише у випадку, коли сімейний лікар вже набрав 2000 пацієнтів.

А чи достатньо у нас сімейних лікарів?

- На рівні первинної ланки в Охтирці працює 24 лікаря: в КЗ «Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» за адресою вул. Сумська, 55 приймає 1 педіатр та 9 сімейних лікарів, в медустанові по вул. Петропавлівська, 15 веде прийом 10 сімейників, а у  філії по вул. Київські, 96 – 1 педіатр та 3 сімейних лікаря. Якщо розділити кількість мешканців на кількість медиків, то десь і вийде по 2 тисячі пацієнтів на кожного нашого медика. Але ж конкуренція у медичній галузі перерозподілить хворих в інших пропорціях.

Чи можна буде змінити лікаря, якщо, наприклад, він не виправдав очікувань хворого?

- Звісно, людина зможе укласти договір з іншим лікарем у будь-який момент. Попередня угода за таких умов автоматично скасовуватиметься. За потреби охтирчани можуть звертатися до фахівців там, де їм це буде зручно, – необхідності відвідувати лікаря за місцем реєстрації чи проживання не буде. Якщо є фінансова можливість та час, можна їхати до лікарень, наприклад,  обласного центру чи Харкова.

Чи не йде мова про запровадження страхової медицини?

- Формально медичні послуги надаватимуться на страховій основі. Проте жодних додаткових відрахувань мешканці Охтирщини не робитимуть. Адже в рамках реформи буде створено Національну службу здоров’я України (НСЗУ), що фактично виконуватиме роль страховика. Гроші на покриття видатків надходитимуть до цієї фінансової організації з державного бюджету. Фактично ті податки, які ми сплачуємо, і будуть своєрідними «страховими внесками», які підуть на наше медичне обслуговування.

А як щодо вартості медичних послуг на вторинній та третинній ланках?

- Розрахунки щодо цього ще тривають, і згідно очікувань міністерства, на це піде ще близько двох років. Тому поки що вторинна та третинна ланки працюватимуть у старому режимі і лише з 2020 року перейдуть на нові принципи роботи. Після цього пацієнт підписуватиме із медичними закладами угоди, в яких зазначатиметься перелік послуг та ліків, які можна отримати безкоштовно, а обирати лікарню можна буде без урахування місця проживання чи реєстрації.

За що доведеться платити із власного гаманця?

- Пацієнту доведеться заплатити, якщо всупереч рішенню сімейного лікаря він звернеться до профільного фахівця самостійно або взагалі омине первинну ланку. Але ця норма діятиме з 2020 року. Також у МОЗ прогнозують, що платною буде естетична хірургія і стоматологія за винятком екстрених випадків.

Чи скоро запрацює в Охтирці так звана оnline-лікарня?

- На цьому тижні Охтирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги підключився до електронної системи eHealth. Першими в ній почнуть реєструватися лікарі первинної ланки, а вже потім до неї приєднаються вузькопрофільні спеціалісти. Щоправда, швидкість цього приєднання залежить і від наявності відповідного оснащення. На сьогоднішній день  ми забезпечені комп’ютерною технікою на 0 %, тому  підготували клопотання на 20 комп’ютерів, проте поки що отримаємо лишень 4.

Також завдяки функціонуванню системи eHealth медичні картки стануть електронними, а записатися на візит до лікаря можна буде он-лайн. А ще пацієнти зможуть відслідковувати наявність у конкретних лікарнях безкоштовних ліків.

Спілкувалася Олена Кириченко

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: