Туберкульоз навколо нас

22 марта 2018 | ЗДОРОВ'Я | 1 комментарий | №12 (1147)

На шпальтах газет, з екранів телевізорів та в радіопередачах про туберкульоз згадують, на жаль, нечасто, зазвичай в березні – напередодні Дня боротьби з туберкульозом.

Як вберегти себе від туберкульозу та чи втішна статистика щодо розповсюдження цієї підступної недуги, нам розповість завідуюча кабінетом Клініка, дружня до молоді КЗ «Охтирська ЦРЛ» Ганна Мучник:


- Сьогодні у більшості європейських країн на туберкульоз майже не хворіють. Проте Україна за критеріями ВООЗ віднесена до країн з високим рівнем розповсюдження туберкульозу. В 1995році у нас проголошено епідемію туберкульозу, а це значить, що більше 1% наших співгромадян хворіють на нього, інфікованість дорослого населення мікобактеріями досягла 100%, школярів 30-40%, підлітків 50-70%.

ЦИФРИ: 109 хворих на туберкульоз знаходяться під наглядом лікарів-фтизіатрів КЗ ОЦРЛ станом на 1 березня 2018 року.

19 дорослих і одна дитина захворіли за 2017 рік, а у 2016 році таких було 33.

Але це свідчення не зниження захворюваності, а того, що люди не звертаються до лікарів, своєчасно не роблять флюорографію органів грудної порожнини. Так, за 2017 рік таких досліджень зроблено на 600 менше, ніж за 2015рік. Саме завдяки такому доступному і безкоштовному для громадян методу обстеження діагноз поставлено майже 90% хворих.

Але реальне число хворих відрізняється від офіційної статистики, насправді їх значно більше. Часто діагноз ставлять після смерті – під час розтину. У таких непоодиноких випадках сам хворий і його родичі вважали, що кашель був пов’язаний з хронічним бронхітом.

Туберкульоз – інфекційне захворювання, що спричиняється мікобактеріями, на яке люди хворіють незалежно від статі, віку,соціального становища. Під загрозою знаходиться кожен з нас. У транспорті, в приміщенні, в установах можна зустрітися з палочкою Коха. Бактерії потрапляють у повітря, коли хворий з активною формою туберкульозу легенів говорить, кашляє. Люди, що знаходяться поряд з хворим, вдихають бактерії і інфікуються. Бактерії туберкульозу стають активними, якщо імунна система організму не здатна зупинити їх розмноження, тоді розвивається активна форма.

Основними причинами підвищення захворюваності серед дітей в Україні є збільшення кількості дітей, які не мають щеплень від туберкульозу (БЦЖ). Серед причин цього – відмова батьків та періодична відсутність вакцини, відмови від реакції Манту та періодична відсутність туберкуліну, захворюваність серед дорослого населення, яка тісно пов’язана з міграцією, економічними негараздами, бідністю, розповсюдженістю табакопаління і вживання алкоголю та наркотиків. Найбільшу тривогу викликає те, що Україна стала однією з провідних країн у світі за мультирезистентними формами туберкульозу, котрі не піддаються традиційному лікуванню.

На сьогодні в Україні діє Національна програма протидії туберкульозу. Кожна людина повинна знати, що ліки від туберкульозу гарантовані державою. Маємо сучасні прискорені методи діагностики туберкульозу і визначення опірності до протитуберкульозних препаратів. Зазвичай хворий вже не виділяє бацили через 2 тижня після початку лікування і може лікуватися амбулаторно.

Хвороба може себе довгий час не проявляти або є незначні симптоми: підкашлювання, втомлюваність, пітливість,знижений апетит. Для профілактики туберкульозу кожній дитини на 5 добу життя, в 7років вводять вакцину проти туберкульозу. Щоб не пропустити початкову стадію хвороби, кожній дитині роблять внутрішньошкірну пробу Манту один раз на рік до досягнення 18років. Так як частіше за інші органи вражаються легені, для своєчасної діагностики особам віком від 15 років один раз на 2 роки, а окремим контингентам людей раз на рік, треба робити флюорографічне обстеження. В умовах реформування медичної галузі на лікарях первинної ланки лежить задача скринінгу та своєчасного виявлення туберкульозу серед населення, а фтизіатри займаються лише його підтвердженням  та лікуванням. Кожна свідома людина повинна сама опікуватись своїм здоров’ям і здоров’ям своїх дітей.

Якщо хто палить, зловживає алкоголем, треба знайти силу волі, щоб побороти ці хвороби, а гроші, що зекономили при відмові від сигарет та алкогольних напоїв, витрачати на продукти харчування. Опірність організму залежить від харчування та способу життя (гігієна помешкання, фізична активність). Якщо турбує кашель більше, ніж два тижні, не займайтесь самолікуванням. Регулярно проходьте флюорографічне обстеження. Його можна зробити у поліклініці по вулиці Петропавлівській, 15. Зробити реакцію Манту дитині і ревакцинацію БЦЖ у 7років можна у Центрах первинної медичної-санітарної допомоги міста Охтирка та Охтирського району.

Як вберегтися від туберкульозу

Спорт та правильне харчування знижують ризик захворювання на туберкульоз, – стверджує , лікар-пульмонолог  КЗ «Охтирська ЦРЛ» Олена Охотник:


- Кашель, що триває понад 3 тижні, субфебрильна температура, нічна пітливість та загальна слабкість є тривожними дзвіночками, які сигналізують про необхідність візиту до лікаря-пульмонолога чи фтизіатра.

Туберкульоз передається від хворої людини під час розмови, чхання, кашлю чи співу, через поцілунки та через недопалки цигарок, постільну білизну та посуд. Вважається, що особа з діагнозом туберкульоз може інфікувати близько 10-15 здорових осіб, а в місцях скупчення людей ця цифра збільшується. У хворого на відкриту форму крапля мокроти містить до  2-3 млн. паличок Коха.

Не рідкість випадки, коли пацієнти під час профоглядів дізнаються про діагноз «туберкульоз» вперше, тому не нехтуйте флюорографічним обстеженням та обстеженням мокротиння на кислотостійку паличку, а також намагайтесь уникати стресів, не перевантажуйте себе роботою, приділяйте увагу тому, що і коли Ви їсте.

 Комментарии (1)

 

  1. прохожий пишет:

    Зато туб.больницу закрыли,а нафига она нам?В Европе тубика нет!

Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: