Якщо вкусила гадюка

31 мая 2018 | ЗДОРОВ'Я | Нет комментариев | №22 (1157)

Українські фахівці попереджають, що розпочався небезпечний період активізації змій. Уже навіть є перші потерпілі від атак отруйних плазунів у різних регіонах країни. То де саме в Україні перебуває найбільше отруйних плазунів, як вберегти себе від укусу та що робити, якщо все ж не вдалося уникнути зустрічі з плазуном, з’ясовувала «Роксолана»

На півдні України, в Миколаївській і Херсонській областях, водиться степова гадюка, на Сумщині та Житомирщині – гадюка Нікольського, а в Карпатах є дуже багато представників гадюки звичайної, – говорить герпетолог Ігор Бєляков. – Страх перед цими плазунами, звісно, виправданий, але через це нерідко люди вбивають змій, які не є небезпечними, і навіть занесені до Червоної книги.

Загалом, є декілька ознак, за якими можна самотужки визначити, перед Вами отруйна змія, вуж, мідянка чи полоз, які не є такими вже й небезпечними. Голова гадюки має форму, подібну до трикутника, і вона вкрита дрібними лусочками (у неотруйних плазунів голови гладкі). Над очима вони мають такі собі щитки, що нагадують брови, а зіниці – вертикальні, тоді як в інших змій вони круглі. Ще одна анатомічна цікавинка є в гадюки Нікольського – під час укусу її зуб буквально розкладається, наче кишеньковий ніж, а його кінчик тонший за голку шприцу. В цей же час м’язи стискають залози з отрутою, які знаходяться на голові над очима, і вона по каналу потрапляє до кінчика зуба», – інформує герпетолог.

Тому фахівці просять дотримуватись правил безпеки. Під час прогулянки на природі, де можуть бути змії, проводьте по траві перед собою палицею. Зустрівши змію, не потрібно робити різких рухів: плазуни погано бачать, проте добре реагують на звук і рух. Побачивши змію, краще завмерти нерухомо і дати їй втекти. Якщо Ви не будете перешкоджати плазуну, то він  навряд чи буде проявляти ознаки агресії.

А що робити, якщо зустрічі з отруйним плазуном все ж не вдалося уникнути і чи є в лікарні протиотрута, ми запитали у головного лікаря Охтирської ЦРЛ Віктора Бабича:


- Отрута гадюки швидко вражає життєво важливі системи організму людини: з’являється загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникає головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів. Тому у даній ситуації головне – якнайшвидше доправити постраждалого у лікарню, де йому нададуть кваліфіковану допомогу: призначать стабілізуючу дезінтоксикаційну терапію, введуть антигістамінні препарати та будуть намагатися зняти больові симптоми. Протиотрути в лікарнях на даний час немає, а все через те, що антидот російського виробництва не пройшов перереєстрацію. Та все ж є позитивні новини з МОЗу про те, що життєво необхідні препарати все ж з’являться в медичних закладах.

Також необхідно надати постраждалому домедичну допомогу:

- звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо;

– на місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком;

– дайте постраждалому воду, адже при укусі змії важливо багато пити;

– якщо є аптечка, дайте постраждалому антигістамінний препарат (від алергії);

– при транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення;

– якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.

Ні в якому разі не намагайтесь обробляти рану додатково, припікати її, не накладайте джгут, не вживайте алкоголь та не висмоктуйте отруту, адже під час такої небезпечної маніпуляції вірогідність зараження збільшується, до того ж ризикує постраждати людина, у роті якої опинилась отрута.

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: