Невідома сила, що гне дитячу спину

12 сентября 2018 | ЗДОРОВ'Я, КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА, МИ ЗАПИТАЛИ, СВІЖИЙ НОМЕР | Нет комментариев | №37 (1172)

Невідома сила, що гне дитячу спину

Чи помічали Ви, як оточуючі люди під вагою власних думок чи покупок, йдуть вулицею, опустивши голову та плечі. А чи дозволяєте Ви собі та власним дітям проводити по декілька годин на день перед екраном телевізора, монітором комп’ютера чи юзати гаджети. Якщо Ви відповіли позитивно на два питання, то значить Ви вже зіткнулися або знаходитеся в групі ризику по захворюванню на сколіоз. Як же вберегти спину від викривлення та що робити, якщо все-таки проблеми з поставою вже виникли, «Роксолані» розповів завідуючий ортопедо – травматологічним відділенням КЗ «Охтирська ЦРЛ» Павло Кузьменко:


- Дітей з п’ятирічного віку, як говорив колись професор в університеті, починає гнути якась незвідана  сила. І лікарі до сих пір не можуть встановити точну причину цього: чи то генетична схильність та набір генів, що дістався дитині від батьків, чи то спосіб життя. Якщо пригадати, як бавилася дітвора років 20-30 тому – після школи біглі на вулиці до темна, бавлячись у схованки та войнушки. А зараз майже кожна дитина безконтрольно просиджує перед комп’ютером чи екраном смартфону по декілька годин поспіль. То про яку поставу може йти мова? Тому не дивно, що хворих з діагнозом сколіоз стало більше.

Яким буває сколіоз?

- Виділяють два види сколіозу: вроджений або ювенільний та набутий. Залежно від величини деформації хребта, розрізняють чотири ступені сколіозу: при сколіозі 1-го ступеня, який, до речі, переважає серед хворих, відхилення хребта складає 1-10 градусів, при 2 ступені – 11-30 градусів, при 3-му  – від 30 до 50 градусів, при 4-му ступені  відхилення складає понад 50 градусів.

Особливо турбує той факт, що якщо обстежити школярів віком від 10 років, то майже в кожної дитини буде діагностовано викривлення в діапазоні 4-6 градусів. За моїми спостереженнями на сьогоднішній день лише до 20 % дітей можна вважати здоровими стосовно ортопедичних захворювань. Ще років 30 тому ця цифра сягала 70 %. На мою думку, однією з причин цього стала відсутність будь-якого контролю з боку держави за якістю харчових продуктів. Зараз в ортопедо-травматологічному  відділенні більша половина хворих лікуються від остеохондрозу та артрозу.

Коли батькам необхідно бити на сполох? Як діагностувати в дитини сколіоз в домашніх умовах?

- Якщо Ваша дитина понад годину сидить нерухомо перед екраном чи монітором, то це перша причина для порушення осанки. Бажано звернутися до сімейного лікаря, а далі, при необхідності, і до ортопеда. Також я б радив батькам не нехтувати профілактичними оглядами. Якщо вже діагностовано сколіоз – то візити до ортопеда необхідно повторювати два рази на рік, якщо даного діагнозу немає – то не рідше разу на рік. Прикро, що батьки цією рекомендацією нехтують через зайнятість: хтось днями пропадає на підприємстві чи в офісі, хтось занурився з головою в торгівлю чи копає картоплю. Але здоров’ям дитини не потрібно нехтувати, і ніякі справи не можуть бути важливіші за це.

Якого лікування потребує сколіоз?

- Сколіоз першого ступеню не потребує носіння корсетів та бандажів. Основою лікування дитячого сколіозу вважається лікувальна фізкультура. Спеціально розроблені вправи ефективно, хоч і не так швидко, коригують хребет у потрібному напрямку. Ще запам’ятайте, що чарівної пігулки від сколіозу не існує. Тому коли Вам чи Вашій дитині лікар поставив діагноз «сколіоз», не ковтайте препарати кальцію та вітаміну Д пачками.  Краще змініть спосіб життя в бік активного дозвілля, піших прогулянок на свіжому повітрі тощо. При сколіозі 2-го ступеня призначаються коректори  осанки та корсети, які потребують постійного носіння. Сколіоз 3 та 4 ступеню вимагає більш радикального лікування за допомогою корсетів та оперативного втручання, коли ставляться титанові пластини та і «скусуються» ребра.

Дану хворобу простіше попередити, аніж потім роками лікувати. Розкажіть, будь ласка, про профілактику сколіозу.

- Піклуватися про здоровий хребет дитини потрібно ще з раннього дитинства. Я не рекомендує привчати дитину сидіти якомога раніше та обкладати для цього малюка подушками – всьому свій час.  Якщо дитина ще повзає, то немає ніякої необхідності змушувати його сидіти.

Величезною проблемою для дітей є перевантажені портфелі. Подбайте про те, щоб дитина брала із собою мінімум підручників. В ідеалі – два комплекти підручників: один залишається в школі, інший  – вдома. Але це додаткові фінансові витрати. Тут вирішувати батькам. А от ортопедичний рюкзак – це по кишені майже кожній родині. Слідкуйте за тим, як ваша дитина сидить за столом: її постава повинна бути прямою, а коліна – зігнуті під прямим кутом. І обов’язково привчайте вашу дитину до спорту, особливо до плавання.

Також профілактика розвитку сколіозів повинна включати в себе сон на жорсткому ліжку та систематичну рухову активність.

На яку спортивну секцію краще віддати дитину, а яку необхідно обходити десятою дорогою, коли проблеми зі спиною вже розпочалися?

- Я б рекомендував займатися плаванням, легкою атлетикою, заняття на турніку та брусах, які добре укріплюють м’язи спини та пресу.

Протипоказані при сколіозі заняття важкою атлетикою, боротьбою із застосуванням кидків через плече чи стегно, професійне заняття стрибками у висоту та довжину.

Більшість захворювань, які ми вважаємо наслідком якихось травм і випадковостей, насправді є результатом нашої недбалості до власного та дитячого здоров’я.

О.Кириченко

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: