1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

30 ноября 2018 | ЗДОРОВ'Я | Нет комментариев | №48 (1183)

Проблема ВІЛ стосується кожного

На шпальтах газет і з екранів телевізорів проблему ВІЛ/СНІДу згадують зазвичай два дні протягом року: 1грудня-у Всесвітній день боротьби зі СНІДом та 18 травня-на День пам’яті жертв СНІДу. Багато хто з пересічних громадян навіть у ці дні інформацію не сприймає як важливу: «Мене це не стосується, це десь, мені особисто ВІЛ не загрожує».У суспільстві ще зберігається міф, що ВІЛ-інфекція асоційована з асоціальною поведінкою:хворіють повії, гомосексуалісти та наркомани. Як насправді? Про це розповідає завідуюча кабінетом   «Клініка дружня до молоді» Анна Мучник.


В 2017 році у 64% випадків зараження відбулося статевим шляхом. Кожного дня в Україні реєструють близько 50 випадків ВІЛ-інфекції і 8 випадків смерті від СНІДу. Під наглядом медичних працівників знаходиться близько 140 тисяч ВІЛ-інфікованих наших співгромадян. У 42тисяч хвороба вже на стадії СНІДу. Більше половини інфікованих звертаються за медичною допомогою вже на стадії СНІДу, коли імунітет практично зруйнований. Останні роки в зв’язку з подіями на Донбасі захворюваність на ВІЛ та смертність від СНІДу збільшились. За 2017 рік вірус знайдено майже в 15тисяч українців.

Те, що в них в організмі підступний вірус, за оцінками медиків, навіть не здогадуються тисячі. Реальна цифра ВІЛ-інфікованих в чотирі рази більша. А це значить,що хвороба може стати фатальною для самих інфікованих, і вони стають джерелом зараження для оточуючих, навіть найрідніших, через незахищені статеві контакти, спільне  використання шприців, лез, маникюрного приладдя, тощо.Смертельна дія вірусу на людину в тому, що людина не здатна боротися навіть з тими мікроорганізмами, які зазвичай не є небезпечними. Один з 117 українців, котрі помирають, помирає від ВІЛ. Найбільша смертність в Дніпропетровській області.Там кожна сорокова смерть пов’язана з ВІЛ. На другому місці Одеська область.У цьому регіоні ВІЛ є причиною кожної 52-ї смерті. В деяких регіонах Західної України смертність від ВІЛ в 5-6разів нижча, ніж по Україні. Сумська область також має невисокий рівень розповсюдження ВІЛ-інфекції. І все ж…

За розрахунковими даними оціночна кількість людей, які живуть з ВІЛ, в області становить 2498осіб, а на диспансерному обліку станом на 01.08.2018 року перебуває 1565осіб. Майже 1000 ВІЛ-інфікованих осіб не знають про свій ВІЛ-статус.

На обліку у інфекціоніста КЗ «Охтирська ЦРЛ» перебуває 62 хворих, з них 36 жителів міста і 26 жителів села.Частіше за інших інфікується молодь 15-24років. ВІЛ-інфекція давно перестала бути ознакою соціального неблагополуччя. Із 2008року основний шлях передачі вірусу ВІЛ – статевий. Актуальним є інфікування чоловіків гомосексуальним шляхом. Багато жінок дізнаються про свій ВІЛ-статус під час вагітності (обстеження на ВІЛ вагітних обов’язкове). Протягом тривалого часу, іноді до десяти років, вірус може не давати про себе знати. Коли ж з’являються симптоми синдрому набутого імунодефіциту і людина звертається до лікарів, час для лікування безнадійно згаяно. Надзвичайно важливо вчасно діагностувати ВІЛ та розпочати терапію антиретровірусними препаратами. Ці ліки інфікований одержує безкоштовно в Центрі СНІДу в м.Суми або у лікаря- інфекціоніста в поліклініці. Ліки не дають перейти інфекції в термінальну стадію, хвороба не розвивається, людина довгі роки почувається добре. Вірусне навантаження (кількість віруса в крові) мінімальне, хворий майже не є джерелом інфекції, може брати шлюб та народжувати здорових дітей.

В Сумській області станом на 1 жовтня 1343особи одержують антиретровірусну терапію. Кожна свідома людина повинна чітко знати шляхи передачі вірусу: статевий – до70%; решта – через нестерильні медичні та косметологічні інструменти, які контактують з кров’ю, через контакт з кров’ю та від вагітної мами до дитини під час вагітності, пологів, грудному вигодовуванні.

Єдиним способом, за допомогою якого можна дізнатися, чи не інфікований ти, – пройти обстеження на наявність антитіл до вірусу.Одна з важливих складових профілактики ВІЛ-обстеження тих, хто був в ситуації, коли можна було підхопити інфекцію: мав/мала незахищені статеві контакти, користувалися однією голкою чи шприцем з будь ким, робили тату, пірсинг, манікюр чи якісь медичні маніпуляції і не впевнені, що інструменти були стерильні, нещодавно у Вас виявлена хвороба, яка передається статевим шляхом; вам переливали препарати крові;займалися сексом з тим хто може відповісти «так» на питання, що були в одній з перерахованих ситуацій.Чим раніше виявлено ВІЛ, тим більша вірогідність, що лікування буде успішним. Право на конфеденційність охороняється законом. Якщо тестування проводиться методом імуноферментного аналізу, воно безкоштовне. Результат отримуєте через два тижні. Пройти тестування на ВІЛ можна за адресою м.Охтирка, вул.Петропавлівська 15, кабінет 34. ВІЛ в організмі не можна знищити, але є ліки, котрі не дають вірусу розмножуватися. Інформацію щодо ВІЛ-інфекції можна одержати в кабінеті «Клініка дружня до молоді» за адресою:вул.Петропавлівська,15 або за телефоном: 4-29-14.

Пам’ятайте: кожна людина заради свого здоров’я і здоров’я своїх близьких повинна пройти тест на ВІЛ. Почути: «У вас знайдено до ВІЛ антитіла» – на сьогодні не так страшно, як десять років тому. В побуті ВІЛ не передається. В міжстатевих стосунках треба, щоб люди були відповідальні і за себе, і за партнера.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: