Розбираймо ялинку, готуймо голодну кутю та гайда в ополонку!

17 января 2019 | КУЛЬТУРА, Поради та рецепти | Нет комментариев |

Розбираймо ялинку, готуймо голодну кутю та гайда в ополонку!

Третім і завершальним акордом різдвяно-новорічних святкувань є Йордан, або Водохреща, яке православні та греко-католицькі християни відзначають 19 січня. Люди вірять, що у цей день вода очищає та стає цілющою, тому усі бажаючі занурюються в ополонку, щоб бути здоровими цілий рік.

Водохресне купання

На Водохреща багато людей бажають зануритися в ополонку, щоб вилікуватися від недуг. Священики та віряни йдуть до заздалегідь прорубаної ополонки як символу річки Йордан. Після того, як священик освятить воду в ополонці, триразово занурюючи хрест, запалюючи вогонь і читаючи молитву, бажаючі занурюються у воду з головою три рази, хрестяться і вимовляють молитву.

Сенс обряду в тому, що віруючі готові піти за Христом, приймаючи хрещення і християнську віру. Він виключно добровільний, оскільки немає жодного обов’язку занурюватися в крижану воду. За переказами, коли Ісус прийняв хрещення, з небес в образі голуба зійшов до нього Святий Дух. Тому свято за звичаєм закінчується випусканням голубів.

Напередодні свята українці традиційно зустрічають другий Святвечір. Впродовж 18 січня віряни тримають піст та нічого не їдять. Сідати за вечерю можна лише після появи першої зірки на небосхилі. До столу подають пісні страви – рибу, вареники з капустою, кутю, узвар тощо.

Набрати свяченої води можна у церкві. Також освячуються водойми – річки та озера. За тиждень до свята у кризі замерзлих водойм вирізається ополонка у формі хреста. Цим традиційно займається чоловіча громада: на річці вирубається ополонка, а великий хрест з льоду встановлюють над ополонкою та обливають його червоним квасом з буряка, що символізує кров. Ополонку освячує священик. Згідно з релігійними переконаннями, така вода очищує від гріхів та заряджає здоров’ям на увесь наступний рік. Для вірян після Водохреща починається весільний сезон, що триває до Великого посту.

А ще колись вірили, що після освячення води вся нечиста сила вистрибує з неї та мерзне на берегах, аж поки жінки не забруднять воду пранням.

Процес водосвяття супроводжувався, як правило, пострілами з рушниць та підкиданням голубів, які символізували появу “Божого духа”. Все відбувалося в урочистій атмосфері. Люди раділи, вітали одне одного зі святом.

А насамкінець парубочі гурти билися навкулачки, щоб визначити, кому дістанеться “орден” – “йорданський хрест” з криги.

Плануєте купатися в ополонці?

Бажання дуже похвальне, але не варто забувати про те, що «підготовка – запорука успіху»

У переддень Великого свята Хрещення Господня, слід особливо ретельно продумати підготовку до купання!

У кращому випадку починати слід за кілька тижнів, а то і за два-три місяці.

Але що ж робити, якщо ідея купання в ополонці прийшла всього за тиждень до свята?

- Потрібно почати з контрастного душу вечорами;

- Вранці можна на кілька хвилин виходити на балкон у шортах і футболці. (Це допоможе підготувати організм до зміни температур.)

- Можна щодня обтиратися махровим рушником, змоченим у холодній воді.

Не менш важливим є Ваш раціон:

- Геть відмовтеся від алкоголю. (Він збільшує навантаження на серце і сприяє швидкому переохолодженню.)

- За дві години до купання випийте столову ложку риб’ячого жиру і щільно поїжте. Це підвищить морозостійкість організму. Охолоджують поступово. Спочатку зніміть верхній одяг, потім взуття та роздягніться до пояса, коли звикнете до холоду, зніміть одяг, що залишився. Розігрійте м’язи (зробіть присідання, нахили, помахайте руками). Розітріть шкіру снігом (якщо до цього часу він все-таки буде), тоді занурення пройде з меншим стресом для організму.

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: