На добре здоров’я. Не дамо застуді взяти нас за горло

22 февраля 2019 | ЗДОРОВ'Я, ЛІКУВАЛЬНИЙ ЦЕНТР (ЛКЦ) М. ОХТИРКА | Нет комментариев |

Отоларинголог Сміянов Євген Владіславович лікар вищої категорії, кандидат медичних наук. З м. Суми

На добре здоров’я. Не дамо застуді взяти нас за горло

Про що найчастіше говоримо у міжсезоння? Про застуди. І це, як мовиться, – класика жанру! Бо мінливі погодні умови, з різкими температурними перепадами, та ще й із сильними вітрами та опадами у вигляді то снігу, то дощу – найліпші друзі мікробів і найзапекліші вороги нашої дихальної системи. То поговорімо?

Відразу ж поясню, що нездужання зі звиклою вуху, народною, назвою «застуда» не є захворюванням.

Застуда – це соматичний (немедичною мовою – тілесний) стан організму, котрий виникає унаслідок переохолодження і призводить до таких захворювань, як ГРВІ, грип, ларингіт, бронхіт, ангіна, фарингіт…

Якщо перебути застуду вдома (у теплі і спокої), то всі вище перелічені захворювання перебігатимуть у легкій чи середньої важкості формі. Якщо ж дати хворобі «розгулятися», тобто невчасно розпочати лікування, та ще й за, м’яко кажучи, ніякого імунітету і наявності супутніх захворювань, перебіг недуги може бути дуже важким, із серйозними ускладненнями та виникненням і розвитком хронічних захворювань. (А може, й гірше. Знаємо про такі випадки).

Ну, вже аж так не лякатиму. Й інформацією у великому обсязі не обтяжуватиму. Розповім лише про два захворювання глотки.

Отже…

Ангіна

Це запалення мигдаликів, гострий тонзиліт. Ангіна – рекордсменка серед всіх захворювань глотки. А спричинюють її найчастіше такі бактерії, як стрептококи та стафілококи. Але до запального процесу можуть бути причетні також пневмококи й ентерококи, гемофільна паличка і навіть деякі віруси – аденовірус, ентеровірус, «Епштейна-Барр» (герпетичний) тощо. Рідше провокаторами є такі збудники, як хламідії і грибки.

Ангіна – захворювання заразне, передається повітряно-краплинним шляхом – через кашель та чхання (а особливо це актуально за великого скупчення людей, наприклад – у громадському транспорті), також – через рушники або горнятка, що ними користуються і хворий, і (наразі) здоровий.

Симптоматика

Сильний біль у горлі, що може віддавати у ділянку вуха. Жовтуватий гнійний наліт на мигдаликах і на язику. Лихоманка, головний біль. Болі у м’язах і суглобах (при важкій формі – болі в серці, тахікардія, тобто часте, понад 90 ударів за хвилину, серцебиття). Можуть бути (а особливо – у дітей) блювота, нудота і болі у животі.

Діагностика

Мазок із горла на бактеріологічний аналіз. Аналіз крові. При хронічному тонзиліті – аналіз на імунний статус.

Як лікувати?

Лишень полосканням настоянками з трав і, припустимо, розчином солі і соди (хоча вони, поза сумнівом, необхідні як місцеве лікування) та смоктанням льодяників проти болю в горлі ангіни не здолаєш. Обов’язкова консультація лікаря, а він, швидше за все, призначить антибіотики і нестероїдні протизапальні препарати місцевого та загального застосування.

При правильному лікуванні ангіна минає упродовж тижня. Нормалізується й аналіз крові. А от мигдалики можуть лишатися збільшеними 10 – 12 днів.

Ймовірні ускладнення

Ангіна дуже часто дає ускладнення на нирки, серце та суглоби, слугує й пусковим механізмом для розвитку ревматизму. Саме тому після гострого тонзиліту лікарі рекомендують комплексно обстежитися. Йдеться про повторний бакпосів, загальний аналіз крові, ревмопроби та ехокардіографію. Якщо будуть виявлені відхилення від норми, потрібно звернутися до профільних спеціалістів.

Фарингіт

Це запалення слизової оболонки та задньої стінки ротоглотки. Справжнісінька кістка в горлі! Найчастіше гострий фарингіт спричинює бактеріальне зараження, але також – всякі-різні віруси. У групу ризику щодо фарингіту потрапляють, до слова, не тільки переохолоджені і заражені, а й курці та любителі спиртного (а особливо – міцного). Трапляється, фарингіт розвивається унаслідок поширення інфекції з прилеглого до глотки вогнища запалення, і це можуть бути, до прикладу, риніт, синусит і нездорові (карієсні) зуби.

Симптоматика

Надмірна сухість у горлі, відчуття поколювання, яке посилюється при ковтанні (при гострому фарингіті взагалі неможливо через сильний біль ковтати – знаю це з власного досвіду). Сухий кашель. Лихоманка не є характерною для фарингіту. Можливий головний біль.

Діагностика

Фарингітна ротоглотка буває червоною. Слизова оболонка може бути вкрита плівкою або гнійними виділеннями. Отже, відрізнити вірусний фарингіт від бактеріального тільки за даними огляду проблематично. Тому лікар призначає додаткові обстеження. Обов’язково йдеться про загальний аналіз крові та бактеріологічне або вірусологічне дослідження (мазок із глотки).

Як лікувати?

Якщо аналізи покажуть, що спричинили фарингіт бактерії, може йтися про застосування антибіотиків. Напевно, доктор призначить протизапальні аерозолі-зрошувачі. Також порадить полоскати горло антисептичними розчинами, приготованими у домашніх умовах. Мені особисто дуже допомагає відвар календули.

При фарингіті потрібно особливо (поблажливо для горла) харчуватися, а це означає відмову від будь-яких гарячих страв і напоїв, також – гострої, соленої і кислої їжі. Геть з меню й газовану мінералку. Натомість «ласкаво просимо» тепленькі трав’яні чаї з м’ятою і, припустимо, ромашкою, також, звісно, – узвари, настій (відвар) шипшини.

Ну от якось так

А насамкінець трохи простеньких порад щодо того, як вберегтися від застуди (хоча вже тисячу разів про це говорено-переговорено!!!).

1.Відповідно, до погодних умов, одягайтеся.

2.Уникайте (за можливості, звісно) місць великого скупчення людей.

3.Якомога частіше мийте руки (не тільки «до» і «після», а й «поміж тим»).

4.Якщо сталося так, що занедужали, перебудьте нездоровий-нездалий період удома й обов’язково – у контакті з лікарем.

І будьте мені здорові!

Досвідчений спеціаліст  веде прийом в КП «ЛКЦ», який розташований за адресою: м Охтирка, пл. Соборна №2. Довідки за телефонами: 6-16-88; (099) -16-14-388.

Завітає 26.02.2019р.


 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: