Обережно! Наркотики!

1 марта 2019 | АКТУАЛЬНА ТЕМА | Нет комментариев |

наркоманія

Генеральна Асамблея ООН у 1987році проголосила 1 березня Міжнародним днем боротьби з наркоманією та незаконним обігом наркотиків, визнавши тим самим важливість проблеми. За оцінками фахівців від 3 до 4 відсотків жителів планети вживають наркотики.

Слово “наркоманія” походить від грецького “narke”- затьмарення свідомості, оніміння, параліч, божевілля, безумство. Це ненормальний стан організму людини, викликаний вживанням наркотичних речовин. Наркотик – це речовина, котра викликає фізичну, психічну залежність, змінює психіку, призводить до фізичної, моральної, соціальної деградації, штовхає людей на злочини.

Шановний читачу, впевнена, що дехто з вас думає: “мене і моїх дітей це не стосується, це десь там далеко, у когось”. На жаль, зовсім не так.

В Україні наркотична епідемія почалася в дев’яностих. За даними МВС, в Україні 500 тисяч наркозалежних, з них 176 тисяч вживають наркотики регулярно, близько 5 тисяч наркозалежних не досягли 18 років. Фактично цифри можуть бути набагато більшими. За оцінками фахівців кількість людей, котрі вживають психоактивні речовини, може бути більше п’яти мільйонів. Це пояснюється тим, що левова частка людей, котрі мають проблеми з наркотиками не звертаються за допомогою до фахівців, не виявлені установами МВС. Особливо прикро те, що п’ята частина всіх наркозалежних – це школяри, 60% – молоді люди у віці від 16 до 30 років.

Середній вік, у якому людина вперше пробує заборонені речовини, 15-16 років. Але почастішали випадки, коли діти у віці 9-12 років стають жертвами наркотиків.

Кількість наркоманів в Україні кожного року збільшується на 7-11%. З проблемою наркоманії стикається кожна десята українська сім’я. Кожного року від наркотиків помирає до 12 тисяч чоловік. Рівень наркотизації України – найвищій у Европі. Більшість наркозалежних живе в південних областях. Найбільш уражені наркоманією Дніпропетровська, Донецька, Луганська області. В Сумській області офіційно на обліку у лікарів наркологів стоїть близько півтори тисячі наркоманів. Щоб припустити реальну цифру таких хворих, треба тих, що стоять на обліку офіційно, сміливо множити на 10!

В Охтирці і Охтирському районі на обліку у наркологів стоїть 64 наркомани. Основна маса з них – споживачі опіоїдів – “ширки”. З приводу епізодичного вживання наркотичних речовин стоїть всього чотири підлітки, але їх привезли до лікарні в стадії наркотичного отруєння, тобто не все так гарно на Охтирщині з приводу споживання наркотиків підлітками. За даними анонімного опитування, яке я і мої колеги – наркологи проводили серед старшокласників і студентів 18-19% респондентів знають, де придбати наркотичні речовини, а 6,7% хоча б раз пробували їх. 17% підлітків вважають, що вживання наркотиків – це нормально для людини або “круто”.

На велику кількість наркоманів на теренах Охтирщини натякають шприці, які ми бачимо у під’їздах, пустках, у занедбаних домівках. Періодично на шпальтах місцевих газет з’являються повідомлення про затримку дилерів, котрі розповсюджували амфетамін (психостимулятор), листя коноплі, опій ацетильований (ширка).

Споживання наркотиків нерідко стає частиною молодіжного дозвілля, так як серед них популярні міфи про “кайф”, з яким не можуть зрівнятися жодні відчуття та радощі, і міф про власну “нарконевразливість”. У зв’язку з фізіологічними особливостями підлітків, наркотична залежність у них розвивається набагато швидше, ніж у дорослих. Лікування наркозалежності дуже складний, тривалий, дороговартнісний процес, на великий жаль, ефективність його мала. Підлітки часто міркують: “наркоманія – це хвороба дурнів та слабаків, а я розумний, у мене сильна воля, можу покинути споживання будь – коли…

Основні причини вживання наркотиків підлітками:

-цікавість, схильність до ризику, прагнення бути “крутим”, бажання довести свою “незалежність”, перенасиченість дозвіллям та розкошами, недостатній вибір розваг, відсутність контролю з боку батьків, сексуальне або фізичне насильство, бажання втекти від проблем життя, довготривалий стрес, низька самооцінка,невпевнена поведінка і  як результат – невміння протистояти тиску.

Все, зазвичай, починається тоді, коли немає довірливих стосунків з батьками, з їх боку – контролю та цікавості до справ дитини.

Але  якщо все ж сталося те, що сталося, і ви, шановні батьки, запідозрили неладне: дитина втратила колишні інтереси, не слідкує за зовнішністю, носить сорочки з довгими рукавами, збуджена або пригнічена, у неї звужені або розширені зіниці, з’явилися нові підозрілі друзі – не гайтеся, поговоріть з дитиною, викличте її на відвертість. Якщо підозри підтвердились, звертайтесь за кваліфікованою допомогою до наркологів за адресою: вулиця Сумська, 57, телефон для довідок: 4-20-74. Якщо це буде самозвернення, а не стан після передозу, який лікували в лікарні, допомога надається анонімно.

Сльози, благання батьків в ситуації, коли підліток почав споживати наркотики, не допоможуть. Тільки тандем: лікар та батьки. Вони разом врятують підлітка від пастки наркоманії!

Г.М.Мучник

Зав. кабінетом “Клініка дружня до  молоді”

КЗ “Охтирська ЦРЛ”

І.Д.Юшкевич

Районний нарколог

 

 Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: