І куди тільки очі дивилися?

27 марта 2019 | АКТУАЛЬНА ТЕМА, АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ`Ю, ЗДОРОВ'Я | 1 комментарий |

З початку року в Україні на кір захворіло більше 30 тисяч людей, на Сумщині – 91 особа. Станом на сьогодні кількість померлих за два з половиною місяці становить 11 чоловік. Невтішна статистика ще раз доводить, яку небезпеку несе це захворювання.До редакції газети «Роксолана» звернулася охтирчанка Світлана Анатоліївна Чернишова із страшною новиною: охтирські лікарі не змогли виявити у неї кір і тепер вона лікується у Харкові. Ось що нам розповіла Світлана:

- Спочатку у мене з’явилася температура, запалилися лімфовузли і почало боліти горло.  Оскільки в мене вдома семимісячна дитина і я боялась її заразити, я звернулася до сімейного лікаря Світлани Іванівни Більченко з температурою 38 і болем у шиї. Через те, що були запалені лімфовузли, вона направила мене до хірурга. Він теж  оглянув мене – нічого не виявив і відправив до стоматолога і отоларинголога. Я вирішила проконсультуватися тільки у лора. Лікаркавиявила почервоніння горла  та визначила, що це не ангіна і порекомендувала  жарознижуючі препарати, ніякого довготривалого лікування не  призначала і додатково направила на огляд  до гематолога. Наступного дня я здала аналіз крові і дочекалася результатів. Аналіз показав, що є  запальний процес.

На третій день почервоніло обличчя і з’явився висип на руці. Я знову пішла до отоларинголога – і вона сказала, що це алергія на ліки, тому  направила до дерматолога. У  дерматолога я запитала,  чи мої симптоми не схожі на скарлатину  чи кір, бо вдома маленька дитина. Віктор Сергійович Міняйло розпитав, з чого почалось захворювання і на який день зявився висип. Він поставив діагноз «медикаментозна алергічна реакція» і виписав від неї ліки. Я спокійна пішла до дитини та продовжила контактувати зі своєю сім’єю.

На наступний день у мене погіршилося самопочуття і з`явилися  висипи по всьому тілу. Не довіряючи діагнозу дерматолога, ми вирішили поїхали у Харківську інфекційну лікарню № 22. Лікар при візуальному огляді одразу поставила діагноз «кір». На що я їй повідомила, що вчора була в дерматолога і він поставив зовсім інший діагноз. Вона мені відповіла: «Значить у вас такі спеціалісти».

Поки ми були у Харкові, у дитини, яка залишилася вдома з бабусею, піднялася температура. Я одразу зрозуміла, що і в дитини кір. Мою доньку госпіталізували з бабусею в м. Харків в дитячу інфекційну лікарню.

За останні 2 місяці за територію міста Охтирки я не виїжджала. Лікар з Харківської лікарні зазначила, що з дитиною ми заразилися одночасно, а одночасно ми відвідували лише супермаркет і дитячу поліклініку для планового огляду.

Окрім цього, я також стояла в черзі з до отоларинголога з температурою 39, і черга була величезна. Я сиділа й засинала, чоловік попросив, щоб мене пропустили без черги, ну це вже тоді, як я просиділа цілу годину, бо в отоларинголога була перерва на обід сорок хвилин.  На наступний день я пішла здавати аналіз крові, де поруч зі мною чекали своєї черги чоловік 20.

Я планую писати скаргу на ім’я головного лікаря, але на цьому ми не зупинимось і будемо писати в Міністерство охорони здоров’я для того, щоб подібних випадків не траплялося ні з ким.

Для того, щоб з’ясувати, чому Світлані вчасно не поставили правильний діагноз, ми звернулися до лікарів, які її оглядали.

Сімейний лікар Світлана Більченко:

- При огляді була виявлена клініка зовсім іншого захворювання. Я її направила до спеціаліста, який на мою думку, був необхідний. На той моментне було сигнальних ознак кору: ні енантеми на піднебінні, ні плям Філатова-Копліка. Я вже 26 років працюю, і якби були ознаки , я б відразу відправила до інфекціоніста. До того ж, вона в 2007 році вже хворіла на кір. На кір хворіють 1 раз і при цьому виробляється пожиттєвий імунітет, проте якщо є певний вплив на імунну систему, можливе повторення захворювання, але це трапляється дуже рідко. На прийом вона до мене прийшла зі скаргою на болі в шиї і високу температуру. З попереднім діагнозом шийний лімфаденіт, я її відправила на консультацію до хірурга. Після цього до мене на прийом вона не приходила і не телефонувала.

Хірург КЗ «Охтирська ЦРЛ» Сергій Щербина:

-Ви знаєте скільки в нас на прийомі людей? До сотні буває. Як я можу запрізвищемзгадати,коли і  хто був у мене і що з ним таке було. Медичну карточку треба подивитися, чи є мій запис? Лімфаденіти кожний день трапляються, при чому тут кір? Я вам нічого не можу сказати про це, бо я не пам’ятаю. Я кором не займаюсь, я хірург і ніякого відношення до корі не маю, у нас є лікарі, якізаймаються цим – інфекціоніст, терапевт. Я поняття не маю, про кого ми говоримо. При температурі 39 сімейний лікар повинен був покласти її в стаціонар.

Отоларинголог КЗ «ОхтирськаЦРЛ» Тетяна Докаленко:

- Вона прийшла від хірурга, який направив її до мене на консультацію. Я дивилася гортань і носоглотку, і в неї не було ніяких ознак кору: тільки температура і збільшення шийних лімфовузлів. Із підозрою на гематологічне захворювання я порекомендувала консультацію лікаря-гематолога, який призначив розгорнутий аналіз крові. Аналіз показав гострий запальний процес. Було призначено антибіотики та жарознижуючі препарати. На наступний день жінка прийшла з покраснінням правої щоки, що я розцінила як прояв алергічної реакції на вживання  жарознижуючого препарату і відправила її до дерматолога. Варто зазначити, що не виявили кір, тому що була нетипова клініка. Вона прийшла від хірурга, щоб виключити гостру патологію лор-органів. Якщо б клініка була б типовою – такої помилки не сталося б.

Лікар-дерматолог КЗ «Охтирська ЦРЛ» Віктор Міняйло:

- Я поставив діагноз «локалізована висипка», викликана прийомом медикаментів. У неї була висипка на обличчі, гіперемія шкіри обох щік.  Жінка пояснила, що це виникло у неї після прийому жарознижуючих препаратів і я поставив відповідний діагноз. Про те, що болить горло і збільшені вузлиґ. вона мені нічого не говорила. На початкових стадіях дуже важко ідентифікувати кір. Висип з’являється на обличчі, а потім на грудях. Це перший такий випадок у шкірно-венеричному відділенні. Тільки в динаміці можна поставити цей діагноз. Якщо б навіть запідозрили кір – то треба робити лабораторні обстеження в Сумах і це не швидкий процес. Якби пацієнтка до мене прийшла через 3 дні, як я призначав, і стало видно, що плями спускаються нижче, тоді я міг би запідозрити, що в неї кір. І самі ми не лікуємо – направляємо до інфекціоніста, але в даному випадку не було необхідності в консультації. Моєї вини немає, будь-який лікар міг допустити це все.

Головний лікар КЗ «Охтирська ЦРЛ» Віктор Бабич:

-              Про цей випадок ми знаємо – це по-перше. Все, що можна було з`ясувати в телефонному режимі, ми дізналися.  Випадок дуже прикрий. В Україні за минулий рік захворіло більше 34 тисяч людей. Це Охтирка поки що вважалася благополучним регіоном. У кінці 2018 р. в Чернеччині було шість захворівших, у Хухрі троє, тобто по району це захворювання вже було. Охтирку, слава Богу, кір обминав, хоча з підозрою було госпіталізовано 2 чи 3 хворих, але діагноз не підтвердився.  Я хочу бачити офіційнепідтвердження діагнозу,виписки  з лікарні і тоді ми проведемо службове розслідування і я скажу,  хто та чому не виявив хвороби, тому що я не спілкувався ні з хворою, ні з родичами. Має бути документ, який підтверджує це захворювання. Я посадова особа, я не можу зі слів давати коментарі, не провівши розслідування і хто що робив, хто куди пішов, хто куди кого послав і як це все відбувалося. Ми цей випадок обов’язково розберемо, обов’язково зробимо висновки, там, де щось не зроблено – проконтролюємо, щоб у майбутньому таких ситуацій не виникало.

Для того, щоб з’ясувати, чи правильними були дії лікарів, ми звернулися за коментарем до головного лікаря ОКЗ «Сумська обласна інфекційна клінічна лікарня ім. З.Й. Красовицького»АндріяСніцаря:

- Інкубаційний період, тобто  з часу контакту до появи перших клінічних проявів кору, триває від 1 до 3 тижнів. Для матері і дитини було якесь загальне джерело, тобто десь проконтактували з хворим на кір. Кір вже заразний до появи симптомів, людина ще може бути не хвора, а вірус уже виділяє і може заражати інших. Десь за 2 тижні до появи захворювання жінка мала контакт, скоріше за все в дитячій поліклініці, там ризик підчепити його вище, ніж в супермаркеті. Я думаю, що недостатня настороженість у сімейного лікаря, бо він мав знати, що є кір в країні, в області, в районі, в місті –  не має значення перший це випадок чи другий, але насторога мала бути.  Жінку мали показати інфекціоністу. Всі дивилися, включаючи гематолога, а інфекціоністу не показали. Те, що дерматолог пропонував їй прийти на прийом  через три дні – неправильно: таких хворих не через три дні треба дивитися, а щодня, проте коли є підозра на кір, то ходити на прийом хворому не можна, адже він розповсюджує вірус. Таких хворих кладуть  в інфекційний стаціонар і спостерігають,а не дозволяють йому ходити по всьому місту.

Висипка при кору в перший деньз`являється на обличчі, на другий день – руки, тулуб, а третій день – ноги. Ось така дуже характерна етапність висипання. Якщо б пацієнтку подивився спеціаліст, може, він би запідозрив кір, тим більше, що  коли вже висипка з’явилася, я вважаю, що сто відсотків треба ставити діагноз «кір». А так дійсно, дерматолог своє бачить, гематолог своє дивиться, хірург своє, стоматолог своє, але якби її інфекціоніст подивився і не побачив симптоматику  і сказав, що це алергія -  то це б зовсім було погано. Ми скрізь читаємо лекції, розказуємо по радіо, телебаченню, їздимо по районах, збираємо лікарів – у нас уже язик болить про цей кір розказувати, а виявляється, що ніхто про нього не знає. Всі мають право на помилку, діагноз важкий.  Потрібно організувати комісію, хай лікарі напишуть пояснювальну чому так вийшло. Треба розбиратись, я вважаю, що потрібно роботу ще раз провести в Охтирці, інфекціоніст повинен сімейним лікарям прочитати лекцію про кір, про діагностику, про клініку, про цей випадок розказати, щоб мали насторогу на майбутнє.

Очевидно, що незабаром  піде розповсюдження інфекції, адже жінка могла заразити інших людей, найближчі 2-3 тижні, мабуть, випадки кору будуть ще.

Про результати розслідування ми повідомимо додатково. Слідкуйте за нашими публікаціями в газеті «Роксолана-максі».

 

 Комментарии (1)

 

  1. Дар'я пишет:

    Скажіть будь ласка, де ви знайшли інформацію про те, що на Україніі з початку року захворіло 30 тис чоловік, а на Сумщині 91 особа? на скільки достовірною є дана інформація, де я можу її знайти?

Добавить комментарий

 

 

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: