Літопис медицини Охтирщини. Продовження.

10 июля 2020 | ІСТОРІЯ | Нет комментариев | №28 (1267)

Свого часу у нас були знамениті лікарі-терапевти: Катерина Василівна Бондар – лікар з села Сонячне, Валентина Олександрівна Заїка (Охтирка), Іван Родіонович Осадчий – головний лікар Олешнянської СДЛ, вони відмінники охорони здоров’я.

Сучасні сімейні лікарі навіть не уявляють, як це – один лікар в селі приймав пологи, робив апендектоміїї, ампутації, лікував дітей та дорослих. Перед такими лікарями варто схилити голову. На сьогодні на території Олешнянської дільничої лікарні лише руїни корпусів нагадують про «великі справи»…

У 2000 році завідуючому урологічним відділенням (на той час) Анатолію Івановичу Кантоці  присвоєно звання «Заслужений лікар України».

Не можна не згадати тих, хто очолював медицину, починаючи з повоєнних років. До 1954 року головним лікарем Охтирської районної лікарні працюв досвідчений хірург, учасник Великої Вітчизняної війни Сергій Харитонович Абраменко. У 1954–1968 роках він плідно працював на посаді завідувача облздороввідділу. Серед населення користувався великою любов΄ю і повагою, серед медичних  працівників заслужив репутацію досвідченого спеціаліста, талановитого організатора служби охорони здоров΄я, чуйної людини.

З 1968 року по 1975 рік головним лікарем був Анатолій Олексійович Загнойко, лікар-терапевт, потім його змінив на цій посаді Георгій Ярославович Радько. Згадують його, як дуже добру і чуйну людину.

З 1983 по 1996 рік головним лікарем був інфекціоніст Віктор Максимович Магльований. Він мав звання «Заслужений лікар України». З 1996 року по 2012 рік місцеву медицину очолював Юрій Григорович Дульський, лікар-педіатр, а з 2013 по 2015 рік –  Петро Петрович Збаражський, з 2015 року – Віктор Олександрович Бабич, хірург, кандидат медичних наук.

Сучасні медичні працівники нічого не знають про те, як розвивалися їхні підрозділи хоча б за останні сімдесят років. Інформацію збирала крихтами, можливо, деякі дати  не точні…

Хірургічну службу в повоєнні роки очолював С.Х. Абраменко. Після його від΄їзду до обласного центру, заввідділенням став лікар Осіпов. Потім його змінив досвідчений хірург Микола Іванович Білоконь. В 1962 році приїхав в Охтирку Григорій Павлович Нємцев. Він очолював хірургічну службу до 2006року. Його на цій посаді змінив Віктор Олександрович Бабич. З 2015 року зав. хірургічним відділенням став Віталій Миколайович  Стеценко. Не можна не згадати добрим словом дитячого лікаря–хірурга Володимира Івановича Коваля.

Офтальмологічна служба. В повоєнні роки в Охтирці була єдина лікар-офтальмолог Анна Мезенцева. І їй доводилося нелегко: було дуже багато трахоми, навіть у дітей. З 1962 року працювала офтальмологом Генрієтта Павлівна Красовська. Вона в 1970 році закінчила клінічну ординатуру за спеціальністю офтальмологія. У 1971 році відкрили очне відділення, Генрієтта Павлівна очолювала його до 2013 року. До 1971 року були очні ліжка в хірургічному відділенні. Генрієтта Павлівна вперше в Охтирці почала оперувати хворих з очними хворобами. Зараз очне відділення очолює Людмила Миколаївна Голубнича.

Дерматологічна служба. З кінця п’ятидесятих років шкірновенерологічне відділення складалося з амбулаторії, яка знаходилася за адресою: вул.Воровського, 4(тепер Давидова) та стаціонару на 40 ліжок вул.1Травня, 20 (тепер вул. Андрія Шаталова). На початку шістдесятих років Охтирське шкірновенерологічне відділення було центром лікування мікозних хворих з усієї області. В 1998 році на Охтирщині стався спалах сифілісу. Щоб посилити службу, в 1998 році організували шкірновенерологічний диспансер. В 2006 році він переорганізований в шкірновенерологічне відділення. В 2012 році стаціонарне відділення закрили. Наприкінці п’ятидесятих-шістидесятих роках працював дерматолог Петро Олексійович Вовк. В 1970 році на працю в Охтирку приїхала Валентина Василівна Афанасьєва. Вона очолювала дерматологічну службу до 1996 року, з 1996 по 1999 рік працював Ігор Володимирович Сачек. З 2000 по 2009 рік дерматологічну службу очолювала Людмила Володимирівна Власюк, з 2011 по 2017 рік – Андрій Олександрович Шевченко, тепер виконує обов’язки заввідділенням Віктор Сергійович Міняйло.

Акушерсько-гінекологічна служба. Після визволення Охтирки працювала досвідчений гінеколог Ганна Йосиповна Бобкова. Вона нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора. Пам’ятаю гінеколога Олександру Миколаївну Богданову. Вона викладала акушерство в медичному училищі. На початку семидесятих років була вже поважного віку. З 1970 року гінекологічну службу аж до 1993-го очолював Костянтин Валентинович Афанасьєв. Він користувався великою повагою і любов’ю у пацієнток. Помер в 1997 році шестидесятирічним. Недарма жінки, яким він допоміг стати мамами, в його честь називали своїх синочків Костянтинами. Був дуже кваліфікований лікар. Поряд з ним працювали гінекологи Валерій Федорович Бєляєв та Теодор Миколайович Франко. З 1995 року службу очолює Любов Миколаївна Замашка.

Ортопедична служба. Лікарем-ортопедом в Охтирці з 1967 року працював Іван Леонидович Головань. В 1971 році відкрили ортопедичне відділення, яке він очолив. Завідувачем працював до 2000 року. На цій посаді його змінив син – Леонід Іванович. Заввідділенням був до 2013 року. Тепер зав. ортопедичним відділенням Павло Петрович Кузьменко.

Інфекційна служба.Її з середини сімедесятих по 1996 рік очолював Віктор Максимович Магльований. Під час його керування, відділення вважалося одним з кращих на Сумщині. Там була школа передового досвіду! З 1996 року завідувачкою інфекційного по 2007 рік трудилася Тетяна Григорівна Дульська. Її на цій посаді змінила Лідія Юр’ївна Панасюк. З 2010 року завідувачка інфекційним відділенням – Тетяна Володимирівна Яремчук.

Терапевтична служба.В повоєнні роки терапевтичне відділення знаходилося на першому поверсі в будинку, де до недавнього часу було ортопедичне. Коли акушерсько-гінекологічне відділення переїхало в новозбудований на початку шестидесятих корпус, терапевтичне  перемістилося до “Будинку з колоннами”, побудованому у 1914 році по вулиці Фрунзе (Сумська). Там воно знаходилося аж до 2002  року. В післявоєнні роки завідуючим був Лев Павлович Тухман. Я його гарно пам’ятаю: в середині шестидесятих років лікував мого батька. Був дуже уважним до хворих, вважали його найкращим фахівцем.

Наприкінці шестидесятих років його змінила Тетяна Іванівна Білоконь. Мені, молодій медичній сестрі, поталанило працювати під її керівництвом. Тетяна Іванівна вимоглива до підлеглих, справедлива, дуже досвідчена. Очолювала терапевтичну службу до 1975 року. Після її смерті терапевтичним відділенням керувало кілька лікарів. Серед них могікан нашої медицини Андрій Семенович Саєнко. Він очолював відділення з 1976 по 1987 роки. З  1987 року завідувачка терапевтичного відділення Антоніна Олексіївна Саєнко. Зовсім недавно пішов з життя терапевт Вадим Олександрович Бондаренко. В семидесятих роках він завідував поліклінікою, потому трудився дільничним терапевтом.

Урологічна служба.Приміщення для урологічного відділення побудовано в 1975 році. До цього часу були урологічні ліжка в хірургічному. З 1975 року почало свою історію урологічне міжрайонне відділення на 40 ліжок. До 2015 року урологічну службу очолював Анатолій Іванович Кантока. Цей шанований усіми спеціаліст – уролог працює в лікарні з 1968 року. Зараз відділення очолює Андрій Михайлович Неофітний.

Лор-відділення. Створили на початку шестидесятих років. Його до 2001 року очолював Віктор Борисович Рудников, потому –  Віктор Анатолійович Тищенко. З 2010 року зав. відділенням Валерій Борисович Тертичний.

Поліклінічне відділення у різні роки очолювали: Валентина Олександрівна Заїка, Іван Олександрович Тарасов, Володимир Олександрович Бондаренко, Людмила Іванівна Ломинога, Людмила Іванівна Новосад. З 1986 по 1996 роки Надія Володимирівна Бездрабко, з 1996 року по 2011 роки Тетяна Дмитрівна Щербина, з 2011 року –  Людмила Іванівна Бабич.

Не можна не згадати досвідченого патологоанатома, гарного педагога і організатора Івана Полікарповича Ломиногу. З середини шестидесятих до середини дев’яностих років він працював патологоанатомом. А ще кілька років очолював медичне училище, в якому я навчалася.

Фтизіатрична служба. В повоєнні роки в Охтирці був міжрайонний протитуберкульозний диспансер. До його складу входило стаціонарне  відділення на 60 ліжок та амбулаторне відділення, клінічна лабораторія. Стаціонарне відділення знаходилося на вулиці Котовського (тепер Івана Кожедуба). Був і протитуберкульозний санаторій, знаходився біля залізничного вокзалу, від нього залишилися одні руїни. В шестидесятих роках була дуже висока захворюваність на туберкульоз – до 100 випадків кожного року, в 2019 році – 21 випадок. На базі амбулаторії в 1987 році відкрили бактеріологічну лабораторію. В 2012 році стаціонар закрили. Зараз маємо протитуберкульозне диспансерне відділення. У різні роки фтизіатричну службу очолювали лікарі: Олександр Іванович Анісімов, Володимир Олександрович Дубровський, Володимир Трофимович Поповченко, Наталя Петрівна Василенко, Людмила Степанівна Могилко, Віктор Єрвінович Фрей. З 2003 року – Зоя Миколаївна Кабанова.

Неврологічна служба. До початку шестидесятих років неврологічні ліжка були в терапевтичному відділенні, потім створено неврологічне відділення. В ньому працювали шановні лікарі  Марія Гнатівна Марченко, Клавдія Іванівна Степанян. З 1966 року по 2000 рік неврологічну службу очолювала Лідія Юхимівна Пелехова. Зараз завідує неврологічним відділенням Світлана Володимирівна Кузьміна. До недавнього часу відділення знаходилось у приміщенні, побудованому в 1914 році.

Ренгненологічна служба. В повоєнні роки її очолювала Людмила Іванівна Колесник. Дитячим рентгенологом на той час працювала учасниця бойових дій у Великій Вітчизняній війні Єлізавета Борисівна Успенська. З 1966 року рентгенологом-фтизіатром працює Василь Іванович Морозов. Незважаючи на поважний вік(89 років) продовжує надавати допомогу фтизіатричним хворим. З 1967 по 2010 роки службу очолював досвідчений лікар Василь Іванович Баранов. Зараз – Віктор Степанович Білоног.

Наркологічна служба. Свою історію наркологічна служба розпочала з посади нарколога на базі психоневрологічного диспансера. Її обійняв Володимир Юрійович Полтавцев. У 1986 році в Охтирці організували наркодиспансер, котрий підпорядковувався обласному наркологічному диспансеру, був міжрайонним, обслуговував хворих з чотирьох районів. З 1996 по 2012 роки керував наркологічною службою Олександр Іванович Бездрабко.

У 2000 році, у зв’язку з реорганізацією низки служб, міжрайонний наркологічний диспансер реорганізовано в наркологічне диспансерне відділення. З 2019 року маємо лише наркологічний кабінет поліклініки. З 2012 по 2015 роки наркологічну службу очолював Костянтин Олександрович Легіньковський, а з 2015 року – Ірина Дмитрівна Юшкевич.

Відділення гемодіалізу. В листопаді 2015 року розпочало свою працю відділення  гемодіалізу на 10 діалізних місць. Очолює його Юлія Юріївна Кузіна.

Анестезіологічна служба. Анастезіологічне відділення створено в 1978 році. Майже дев’ять років його очолювала Тетяна Григорівна Дульська, з 1986 року –  Анатолій Тимофійович Воронін. З 2013 року маємо відділення анестезіології з ліжками інтенсивної терапії.

Лабораторна служба. Лабораторія Охтирської лікарні до 2002 року знаходилась в одноповерховій будівлі по вулиці Фрунзе (тепер Сумська), навпроти урологічного відділення. З шестидесятих до 1978 року районним лаборантом була Віра Карповна Шейко. З 1978 року по 2018 рік лабораторну службу очолювала Ольга Борисівна Бєляєва. З 2018 року лабораторною службою керує Лариса Вікторівна Каплун.

Працюючи над рукописом, зустрілася з Тетяною Іванівною Россоловою. Вона була головною медичною сестрою Охтирської лікарні 22 роки: з 1974 по 1996р. Поділилася своїми споминами: “В ті роки також була у медичних працівників низька заробітня платня, але ніхто не говорив про гроші, у всіх була одна мета: надати допомогу якнайкраще”.Згадала вона добрим словом і старших медичних сестер, з якими працювала пліч-о-пліч. Це медсестри поліклініки: Ніна Іванівна Покалюк, потому її змінила Євдокія Полікарпівна Харченко, учасниця бойових дій, мала багато фронтових відзнак, гарний організатор, виховала армію медичних сестер, навчала не тільки професійним навичкам, а й доброму ставленню до хворих.

Продовження читайте в наступних публікаціях

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: