Дати і свята 23 квітня

23 апреля 2021 | НОВИНИ | Нет комментариев | №16(1308)

Всесвітній день книг і авторського права

Дата святкування Всесвітнього дня книг та авторського права, який увійшов у міжнародний календар за рішенням ЮНЕСКО в 1995-му році – 23-е квітня. Вона досить символічна для всієї світової літератури. У цей день, наприклад, покинули світ або прийшли в нього такі знамениті і відомі автори як Шекспір і Сервантес, Моріс Дрюон і Інка Гарсіласо де ла Вега, Мануель Мехіа Вальєхо і Володимир Набоков.

Всеукраїнський день психолога

У професійне свято «День психолога» ми приєднуємося до численних привітань на адресу наших шанованих і завжди корисних психологів і бажаємо їм та їхнім пацієнтам міцного здоров’я і простого людського щастя – частіше бути в колі люблячої родини і радіти життю, тому що воно, як відомо, прекрасне!

Олена Атемасова, головний спеціаліст командування, соціолог Охтирського ОМТЦ КСП:

-          Я працюю психологом вже близько 24 років. Спершу я отримала диплом вчителя молодших класів, але у школі з’явилась вакансія психолога, тому отримавши другу вищу освіту, працювала вже за цим фахом. У 2015 році перейшла на посаду психолога у військовому комісаріаті. Наразі я працюю з усіма категоріями осіб, які є кандидатамидля прийняття на військову службу: абітурієнтами до військових вузів, призовниками, військовозобов’язаними, мобілізованими, з тими, хто хоче підписати контракт, а також з особовим складом військкомату, проводжу діагностику їхнього морально-психологічного стану, особливо після повернення з довгострокових відряджень із зони ООС.

Найчастіше після мобілізації і проходження бойових дій до мене звертаються із проявами посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Деякі через це починали зловживати алкогольними напоями, тому зверталися за допомогою, щоб вийти з цього стану і подолати пагубну звичку. Ці звернення поодинокі, тому що люди соромляться чи бояться звертатися за психологічною допомогою. У ПТСР можуть бути різні прояви в залежності від його ступеню – це розлади сну та спілкування черезагресію і роздратування, чим би людина не займалася, вона все одно повертається думками до травматичних подій. Подолати його тільки бесідами з психологом неможливо, потрібна комплексна реабілітація.

Звичайно, робота впливає і на мій емоційний стан, тому щоб зменшити психологічне напруження я спілкуюсь зі своїми колегами, відволікаюсь за допомогою хобі (шиття одягу) та прогулююсь на свіжому повітрі з друзями або самостійно.

День водія шкільного автобуса

23 квітня проводиться День водія шкільного автобуса.

23 квітня почався похід князя Ігоря Святославовича проти половців

.23 квітня 1185 року війська Ігоря Святославича, його сина Володимира Путивльського та племінника Святослава Рильського виступили в похід. Серед можливих причин називають заздрість Ігоря до успіхів київського князя Святослава, який здобув кілька перемог над половцями, або бажання здійснити набіг на кочівників з метою грабежу. Не виключено також, що похід був просто одиничним епізодом у боротьбі русичів проти половців, який навіть не мав самостійного значення.

Вже 1 травня, тобто через тиждень, князівські дружини досягли берегів Донця і були зненацька захоплені сонячним затемненням. Недобрий знак! Однак Ігор не розвернув коней, лише на два дні затримався біля річки Оскіл, де чекав на свого брата Всеволода. Після цього об’єднані дружини виступили у напрямку річки Сальниця — колись, ймовірно, притоки Сіверського Донця в районі Ізюма.

Перший бій з кочівниками відбувся 8 травня і закінчився перемогою русичів. Ніч пройшла спокійно. А вранці князівські дружини зіткнулися з основними силами половецького князя Кончака, почалася кривава битва. За однією з версій, події розгорталися між сучасними містами Ізюм на Харківщині та Слов’янськ Донецької області. Як писав автор “Слова”, “Бились день та бились і другий, А на третій, в південну годину, Похилились Ігореві стяги!”. Або, в іншому місці, “Чорна земля під копитами Кістьми засіяна, Кров’ю полита”.

Більша частина воїнів загинула. Ігоря поранили в праву руку і разом з братом Всеволодом, сином Володимиром і племінником Святославом захопили у полон.

Згадаймо знаменитий плач княгині Ярославни, яка чекала чоловіка з походу: “Полечу, — каже, — зозулею по Дунаю, Умочу бобровий рукав У Каялі-ріці, Обмию князеві криваві рани На тілі його дужому!”… Після розгрому княжого війська половці вторглися на Русь, обложили Переяслав (нині місто Переяслав-Хмельницький Київської області), а на зворотному шляху спалили місто Римів (до наших днів не збереглося). Говорячи словами автора давньоруської поеми: “Застогнав тоді Київ тугою, Заголосив Чернігів напастями, Журба розлилась по Руській землі…”.

Щодо долі Ігоря Святославича, то відомо, що у полоні він мав відносну свободу і повагу. До нього приставили двадцятеро охоронців, які не заважали князю їздити туди, куди він бажав, і виконували його доручення. Проте з часом до табору прийшла звістка про те, що половці задумали вбити всіх полонених русичів. Враховуючи цю обставину, Ігор прийняв рішення про втечу, здійснити яку йому допоміг довірений половець Лавр (Овлур).

Князь успішно втік від переслідування і незабаром повернувся до своєї вотчини у Новгороді-Сіверському. Згодом він об’їхав території Чернігівського і Київського князівств і скрізь був прийнятий з радістю: «Ігор їде по Боричевім до святої Богородиці Пирогощої. Села раді, гради веселі».

Похід князя Ігоря проти половців став основою багатьох творів мистецтва, чому сприяла таємнича атмосфера, яка у всі часи огортала «Слово о полку Ігоревім». Відповідні сюжети використовували композитори Олександр Бородін (опера «Князь Ігор»), Микола Лисенко (композиція «Плач Ярославни»), художники Віктор Васнецов, Василь Перов, Володимир Фаворський, Микола Реріх, Георгій Нарбут, Михайло Бойчук, поети Василь Жуковський, Тарас Шевченко, Микола Заболоцький, Максим Рильський… Загалом налічується більше п’ятдесяти перекладів поеми різними мовами народів світу.

Народний календар:

23 квітня – Терентій Маревний
У цей день православні відзначають пам’ять 33 мучеників, у числі яких Терентій, Помпий, Африкан та інші. Вони постраждали за віру в 249-251 роках.  В цей день сонце повинно показуватися в мареві, наче в тумані. Якщо сонце при сході було оточене серпанком, то рік обіцяв бути хлібородним, а якщо небо виявлялося ясним – селяни вважали, що доведеться поле переорювати і знову засівати.

Червоне сонце в туманному серпанку – до врожаю хліба. Якщо вранці 23 квітня стоїть туман навпроти сонця, то протягом дня піде дощ. Молоді павуки з’явилися – теплі дні настануть незабаром.

 Добавить комментарий

 

Архів сайту по місяцям:

Архів сайту по рокам: